| Monyyyyy a întrebat:

Salut eu sunt o persoana mai timida și nu am avut nici un prieten pana acum.Voi intra la facultate la Cluj și sunt nevoită sa stau la cămin.Stiu ca sunt 4 in camera și este baie in camera dar mi-e frica ca nu voi putea învață sau celelalte colege își vor aduce prietenii in camera.Nu pot sta in chirie pentru ca e prea scump.La Politehnica in Cluj ma voi duce.Ma ajutați va rog? Și nu va bateți jos

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dani420 a răspuns:

In primul rând țin sa iti urez multă baftă❤si stai liniștită. Nu va fi asa rău pe cum iti imaginezi. Totul ține de tine, si de felul tau de a fi. De felul in care comunici cu persoanele, socializare si adaptare mai precis. Ca ești puțin mai retrasă se va observa asta, dar pun pariu ca o sa găsești pe cineva cu care te vei înțelege bine happy cat despre partea cu învățatul nu știu...probabil o sa fie zile in care nu vei putea învăța dacă vei avea colege "rebele". In cazul ala ar fi bine sa vorbești sa te mute in altă cameră, pentru ca dacă mediul in care vei sta zi de zi nu ti priește, n o sa fie prea ok :/ sper ca te am ajutat câtuși de puțin happy

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi și ce vrei să facem noi?! laughing) profită de asta ca să cunoști și tu oameni și să-ți faci prieteni, sau ai de gând să rămâi pentru tot restul vieții „chestia aia mică și tăcută care nu zice niciodată nimic?" pe bune acu, ce ai de câștigat cu timiditatea? Nimic. Ce ai de pierdut? Mult prea multe. Iar cu învățatu ai sală de lectură și bibliotecă

| mihai69 a răspuns:

De ce să ne batem jos?!? ar fi culmea...
Și... cu ce ai vrea să fii ajutată? Că nu prea reiese din text decât că ți-e frică de lume. Și asta ar trebui să se rezolve, cu timpul și mai ales cu răbdare și cu o atitudine mereu calmă și senină.

| Donsavas a răspuns:

Nu o sa vina cu prietenii in camera. Vor iesi cu ei in oras.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Exista biblioteca, te poti duce acolo.
Exista sala de lectura, te poti duce si acolo.

| Yurisa a răspuns:

Si cu ce vrem sa te ajutam? Atunci cand ti-ai ales faculdatea se presupune ca ai luat in calcul riscurile astea. Clujul e un oras scump, daca nu iti permiti stai decat la camin ca nu mori, nu esti nici prima nici ultima. Eu am stat la camin un an cu o jegoasa si o imputita intr-o camera si mai dormeam si in acelasi pat. Lasa mizerie peste tot, se basea, ragaia, lasa rahat in wc si nu se spala prea des. Era un hoit ambulant si nu am murit laughing

| Adry05 a răspuns (pentru Yurisa):

De ce dormeai cu ele în pat?!

| Yurisa a răspuns (pentru Adry05):

Eram doua, si era pat dublu. Camin particular.

| Adry05 a răspuns (pentru Yurisa):

N-am mai auzit de pat dublu la cămine lol, nici măcar la privat

| qwertpro a răspuns:

Salut,eu as recomanda sa nu iti faci griji pentru orice fleac.Chiar daca vor aduce prieteni pe cateva ore in camera,cu ce te-ar deranja acest lucru? In camin exista unele reguli care trebuie respectate. Daca spui ca nu ai avut niciun prieten pana acum, atunci poate ca ai acum o sansa de aimbunatati situatia, si de a cunoaste noi persoane, iar unele dintre ele sa iti devina chiar prieteni. Faptul cat te muti la camin e o noua sansa de a incepe o noua viata, sau cel putin de a face unele schimbari.Vei cunoaste la sigur multe persoane, si asta nu inseamna ca ele te vor deranja sa inveti.Eu pot invata bine si cu prieteni, iar ei nu ma deranjeaza de loc.