| paul55 a întrebat:

Salut, eu tocmai am intrat in clasa a V-a, in catalog am doar un 9, in rest doar 10, (acel 9 la istorie de pe testarrea initiala), si normal ca orice copil am vise mari, sa fiu un om serios, sa am o prietena care la un timp sami devina nevasta, o famili cu copii ( nu sunt genul de baiat care crede ca scoala nu e imporatanta) si am dat o testare la biologie, (avem anul acesta botanica) si am luat 7.50, nea mai pus cateva intrebari sa ne ridice nota, am luat 8, si acu trebuie sa fac un proiect cu ceula vegetala sa iau 10, iar eu am probleme cu: istoria ( nu spun ca nu o inteleg, dar nu-mi place si avem un prof care stie la istorie cata nu o sa stiu eu in toata viata) geografia ( soramea a facut si ea cu aceasta profa si a fost si la olimpiada si a fost a 4 pe judet, si se asteapta si la mine profa numa de note de 10 iar eu nu am nici o nota) franceza (imi place dar nu foarte mult, atata cat sa nu iau vreun 8, 7, 6 sau chiar 4) si putin cu engleza ( din clasa a treia si pana acu am avut 3 profe, prima mi-a placut, a doua si mai mult si ma faceam sa invat din inima la engeza iar acu o venit asta, care m-a facut sa nu-mi placa deolc engeza) si nu prea ma pasioneaza aceste materii, iar eu cand fac temele pentru acasa, ma gandesc mai mai mult ( adica ma grabesc putin ) sa ma uit pe calculator sa joc counter strike 1.6, iar intrebarea mea este: Cum sa fac sa-mi placa mai mult aceste materii, sau macar sa am media 10, si cum sa imi mai scot putin cs-ul din cap? Cine imi raspunde corect sau ma ajuta primeste FUNDA!

3 răspunsuri:
| abcde12345 a răspuns:

Organizeaza-ti timpul pentru fiecare materie, asa o sa ai si timp pentru cs happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Incearca sa fii atent in clasa cand se preda, nu-ti va ridica nimeni statuie daca iei numai 10, traieste-ti copilaria, lasa counter strike pentru ca te face obez

| paul55 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

In primul rand sunt atent la ore, in al doilea rand, cu statuita, cine stie poate ca da, copilaria mi-o traiesc cum ma simt eu bine (adica sa fie parintii multumiti de mine de notele de la scoala) si cs-ul nu te face obez, asta e doar pentru relaxare, adica eu imi termin temele pe la vreo 21-21:30 si la ora asta unde sa ma duc? Intr-un club de fite? La clasa a v-a? Asa ca nu si stau oleaca cam vr-o ora si ma relaxez putin si eu.