| Gabe4You a întrebat:

Ieri mi-am luat un pc nou, l-am luat de la altex, era o oferta:
-monitor samsung de 18' sau 19' nu mai stiu exact, oricum am fost sa-l iau cu un tip care se pricepea si a spus ca monitoarele samsung sunt destul de bune
-unitatea de memorie are procesor Interl Celeron Dual Core (in oferta scria intel Pentium am fost la ei si cina e greseala de tiparstraight face) ma rog, am ramas tot cu pc-ul asta chiar daca nu era ce voiam... oricum nici Intel Celeron Dual Core, nu e capat de linie, are 3 GB ddram, 500 de GB memorie interna (eu mai am un hard disk extern de tot 500 de Gb deci in total un TB) Placile audio si Video nu mai stiu exact ce sunt, oricum si alea sunt destul de bune.
ASA am instalat windows-ul (pentru prima data) nu am avut de lucru si nu am facut partitiile bune, oricum am gasit program pe net ca sa le modific, asta nu-i problema, am instalat XP SP2 cu bine, merge bine, nu are nici o eroare. Asa... Unitatea de memorie de ceva myria, este bunicica? asta nu prea stiu, anyway, mi-a dat un CD pentru instalarea placii de baza, adica placa audio si placa video care scrie pe el MSI Drivers&Utilities, are un ghid pe care singura chestie care scrie pentru CD este sa restartez pc-ul dupa ce am bagat CD-ul, in rest imi arata toate componentele pc-ului cum sa le asamblez, cai verzi pe pereti...

Am bagat Cd-ul si mi-a aparut un chenar pe ecran cu Vga, Display, Audio, etc, insa toate imi apar in ceata, si nu pot sa apas pe nimic, si dac deschid o fereastra peste chenarul ala, ramane poza pe chenar, ca si cand ar fi blocat, apoi i-am dat restart, cum zice in manual

apoi mi-a aparuc ca la instalarea windows-ului: Booting the Cd...please wait... astept vreun min, doua, apoi scrie Disc Error 20# nu stiu ce, am sunat pe un tip care se pricepe la pc, si a zis ca vine azi pe la mine sa vada el dc nu merge, dar el a spus, ca daca in oferta scria ca e Intel Pentium si de fapt ei mi-au dat Intel Celeron, poate ca Dc-ul cu placa de baza e tot pentru Intel Pentium si nu are cum sa mearga s-o instalez pe Intel Celeron de nici un fel, de asta mi-e frica, ca am mai fost odata la ei imediat dupa ce am luat pc-ul pentru ca scria pe el Intel Celeron si pe manual la fel, pe cand in oferta scria clar Intel Pentium Dual COre, si e diferenta maree intre cele doua sisteme, au zis ei ca cica a fost greseala de tipar straight face bine ca eu ma mai pricep la astea, stiu diferentele intre sisteme, si tot ce ii mai trebuie unui pc ca sa fie unul bunicel, daca era unu care nu stia nimic cine stie cum il fraiereau, si revin, ce pot sa fac? nu stiu sigur daca CD-ul cu placa de baza este pentru un Pentium, e doar o idee de-a mea, plz, ajutati-ma, dati-mi toate obtiunile, problema e ca daca nu instalez placa de baza, nu pot sa am nici net, eu acum st pe laptop, plz ajutati-ma va dau
FUNDA din toata inima si VOT! mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| grigoras1234 a răspuns:

Daca stii modelul placii de baza, intra de pe laptop pe site-ul producatorului si descarca driverul pentru placa ta de baza. poti proceda la fel pentru toate componentele care nu merg instalate traditional, atat timp cat stii modelul.
sau...varianta mai usoara. de ce ti-ai ales tocmai Win XP? incearca windows 7 (foloseste mult mai bine resursele calculatorului tau, e mult mai aspectuos grafic si de ce nu, e cel mai la modawinking ). Win 7 iti instaleaza toata gama de drivere de care ai nevoie.

cat despre problema cu diferenta de configuratii a calculatorului, eu ma duceam si il duceam inapoi la magazin. dau banii pe merge si primesc cartofi?! cu tot cu greseala lor de tipar.