| Andrei666111 a întrebat:

Imi place de o fata, dar nu stiu cum sa ii zic... O cunosc de 2 ani pentru ca suntem in aceeasi clasa.

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Ok, ii zici, dar ce vrei sa obtii cu asta?
Sa incepi de aici si sa-i ceri o relatie?
Daca da...
Nici nu trebuie sa ii zici ca o placi
Asta e o obligatie asa pe care eu personal nu o inteleg si nu ar trebui sa existe.
E o obligatie asa, care ne este intiparita in minte mai mult de filme.
In realitate, treaba sta altfel decat in filme.
Singul caz in care ii marturisesti asta unei fete si reactioneaza ok, gen iti zice ca vrea o relatie, e cazul ala in care si ea te place.
Dar aici intrevine alta probleme, voi va cunoasteti de 2 ani, daca te placea si ea la fel de mult, probabil erati deja impreuna, corect?
Da, exista varianta sa te placa, si totusi sa nu fiti impreuna, asta e valabila cand ea e timida, si asa mai departe, dar aici ajungem la urmatorul caz:
De obicei cand pui intrebarea asta (aici ma refer de intrebarea cu relatia, pentru ca sa ii spui unei fete ca o placi, e un fleac, problema e ce faci dupa ce ii marturisesti asta, iar daca ai pus intrebarea, sigur vrei sa ii propui o relatie)... Ei bine, ii propui de o relatie, tie iti e frica de un refuz, ei ii e frica ca faci misto de ea, si oarecum nu sunteti familiarizati cu acest gen de discutie, de asta de multe ori, raspunsul nu va fi cel pe care ti-l doresti, si anume acel da PROMT. De obicei va fi ceva gen, nu stiu trebuie sa ne mai cunoastem, spre nu.
De asta consider ca e mai bine sa nu ii spui asta, cel putin nu pentru moment.

Cel mai bine cred ca ar fi sa incepi sa vorbesti cu ea, sa ii propui sa va vedeti, si sa o cunosti mai bine, treptat incepi sa te apropii de ea, o mai atingi in gluma, o mai iei de mana, mai ii dai cate un pupic de noapte buna gen, si tot asa.
*Cel mai adesea asa decurg lucrurile natural.
(Nu trebuie sa spui, trebuie sa demonstrezi.)*
Odata ce ai facut asta relatia vine de la sine, nici nu trebuie sa ii mai spui ca o placi si ca vrei o relatie, ca va fi evident.

Acum, asa as proceda eu cel mai probabil.
Dar daca nu esti de acord cu asta, exista si varianta ta in care ii spui.
Aici eu as proceda ceva gen
Cand as fi langa ea, ea sa fie singura, si ar fi bine dispusa, i-as spune ceva gen "Vai vai vai, ce-mi mai place mie de tine, cred ca ar trebui sa iesim la un suc" si odata spus asta, am impuscat 2 iepuri, i-am spus ce simt, am facut si pasul urmator. Ba mai mult, am zis-o si intr-un mod comic, amuzant, fara sa pun presiune pe ea.

Cam astea sunt doua variante care imi vin acum in minte si pe care le-as aplica eu.
Bine, tu nu trebuie sa faci la fel, cum iti spun eu sau cum iti zice altcineva, poti avea propria ta varianta.
Ideea este sa fii apropiat de persoana, si sa nu pui presiune pe ea cu aceasta marturisire.

| Andrei666111 explică:

Moama! Nu ma asteptam la răspuns că ista! Dar suna interesant prima variantă doar ca ea sta mai mult cu prietenele ei nu prea stiu cand sa ma bag in seama.

| OldSoul a răspuns:

Eh, daca esti pe faza, candva tot vei avea ocazia sa fii doar tu cu eawinking
Sau, eventual, cauti un pretext sa fii in preajma ei, o rogi sa te ajute la ceva, sa iti explice ceva la care stii tu ca se pricepe.

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Scoate fata in oras. Vorbeste cu ea. Afla ce ii place. Exploateaza in favoarea ta interesele ei.
Si mi-a placut de o colega de clasa in liceu in clasa a9a si a 12a, si abia in anul 2 de facultate am ajuns sa fim impreuna dupa ce ne-am revazut la o intalnire cu clasa in vacanta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Direct.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea. Din vorba in vorba, daca este cazul de o relatie, o sa vina de la sine.
Dar pentru asta, trebuie sa ai curajul sa vorbesti prima data. Despre orice happy