| Denisucu55 a întrebat:

Imi poate explica si mie, va rog, de ce George Cosbuc a numit una dintre creatiile sale "Fire de Tort" si nu "Felii de tort"? Raspunsul cel mai detaliat va primi funda! multumesc!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Tort" este un termen ardelenesc si inseamna lana de tors, nu prajitura.
Cred ca, daca erai mai atent in clasa, ai fi aflat asta de la profesorul tau de romana.

| Denisucu55 explică (pentru ardnaxur1961):

Multumesc. Faza este ca profesorul ne-a pus sa ne dam noi seama ce inseamna, deaorece ne rasplateste cu un 10 daca explicam frumos. Asta era tot ce trebuia explicat? Daca mai este ceva, te rog sa scrii aici. Mersi mult, anyway!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Denisucu55):

Nu stiu ce altceva sa explici. Doar sa-i spui cum arata lana de tors: un fel de somoiog pufos care se pune pe o chestie de lemn numita "furca", parca si din care, cu degetele, se face firul de tricotat care se infasoara pe fus.