| Geanin a întrebat:

Imi spuneti si mie cei care au dat simulare/examen cum este atmosfera de examen? Eu dau simulare pe 23 la romana respectiv 24 la mate si voiam sa intreb cum este, ce se intampla? Ce o sa facem daca noi intre 8:00-8:30 trebuie sa ajungem la scoala si simulare incepe la 9. Ce o sa facem oare intre 8:30-9:00 avand in vedere ca o sa stam in clase pana la 9:00. Deci pe scurt: Cum o sa fie la simulare? Vreau sfaturi!

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună.
Păi s-ar putea să vă prezinte instructaju', gen că o să vă dea afară dacă copiaţi, o să vă spună cu ce aveţi voie să rămâneţi pe bancă, etc.
Să nu uiţi cartea de identitate sau certificatul de naştere.
La simulare nu trebuie să ai emoţii, faci tot ce ştii şi nu merită să ieşi printre primii. Mai bine printre ultimii că aşa poate mai îţi aduci aminte ceva.
Ultimele 3 persoane trebuie să stea în clasă pentru a termina toate. Nu poate să rămână ultima o singură persoană sau 2, ci 3.
După această simulare lucrezi la ce vezi că nu ştii. Mai poţi îndrepta ceva de pe acum. Vezi ce goluri ai şi lucrează şi iar lucrează.
Fă ce ştii şi nu copia.
Să nu fii dezamăgit/ă de notele la simulare pentru că mereu vor fi mici (cel puţin aşa a fost de cele mai multe ori), la a 2 a se vor mai vedea progrese. Eu la mate am luat aproape 4 şi cum nu ştiam nimic, am făcut meditaţii de am luat peste 6 la examen.
Să nu mergi în haine indecente. Cineva a venit la simularea din vară în pantaloni scurţi şi s-a dus acasă să se schimbe.
În rest, nu stiu ce să zic..mult succes şi să te concentrezi!

2 răspunsuri:
| HereToHelp a răspuns:

Simularea este doar ca sa va acomodeze cu atmosfera de la bac si sa iti arate care este nivelul tau actual al cunostintelor, asadar nu ar trebui sa iti faci griji pentru asta.
Cand vei ajunge la scoala, o sa va tina pana la 8:30-9 in fata scolii, o sa va spuna regulile si o sa va bage in sali. Dupa ora 9 usile vor fi incuiate.
Toti elevii isi vor cauta numele pe listele afisate pe usile claselor si va astepta sa fie asezat de catre supraveghetor in banca (ordine alfabetica) apoi se vor citi inca odata regulile si conditiile.
Cam atat, succes!

| Doryan33Antonyo22 a răspuns (pentru HereToHelp):

Mersi m-ai ajutat si pe mine!