| anonim_4396 a întrebat:

In cele ce urmeaza nu incerc absolut deloc sa ma laud sau ceva. Doar cititi pana la capat.
Eu invat foarte bine la scoala. Am numai media 10 la toate materiile(sunt in clasa 8), si cel mai probabil voi lua in jur de 10 la admiterea la liceu si voi ajunge si la cel mai bun la mije din oras(Craiova).
Mie dintotdeauna mi-a placut matematica si fizica. Am cochetat si cu geografia si istoria. Sportul e o alta pasiune a mea.
As putea sa devin un inginer/medic/cam orice renumit si destul de bine platit.
Cu toate astea, mie imi place foarte mult muzica. Din pacate stiu doar sa o ascult, nu sa o si creez. Chiar mi-as dori sa devin un cantaret faimos(precum Avicii, Scooter, etc.).
Oare daca ma antrenez din greu de la vara, as putea sa ma perfectionez in acest domeniu? Oare merita sa ma las(partial) de invatatul la materii precum matematica, fizica, etc. pentru a deveni foarte bun la muzica? (Sincer, nu am prea auzit de cantareti cu inclinari prea academice).
P.S. Eu am o voce cam groasa (si nu ma prea pricep sa cant)si as vrea sa cant la aparate dintr-alea dd facut muzica(la cele cu care se face muzica electronica).
Dau funda! Multumesc in avans!

Răspuns Apreciat de Editori
| KorePandorica a răspuns:

Bună!
De obicei spun oamenilor să își urmeze pasiunea, deci asta îți voi spune și ție. Totuși cu câteva considerații. Dacă dorești o meserie de viitor în acest domeniu, e realizabil. Dar trebuie multă muncă având în vedere că nu ești pregătit aproape deloc, așa cum precizezi și tu, în a face muzică. Desigur că pe parcursul anilor de liceu e posibil să treci prin mai multe perioade de gândire asupra viitorului tău și trebuie să lași toate opțiunile deschise, deci nu te lăsa de învățat. Pentru început știu că se mai desfășoară în timpul verii cursuri de tot felul pentru elevi. Sunt sigură că sunt în toate orașele. Poate aveți și voi o școală de meserii și arte (nu liceu, ci un loc în care se organizează fel și fel de cursuri) sau un Palat al Copiilor.E posibil să găsești cursuri de canto și te poate învăța un profesor specializat. Poți să faci exerciții de canto și singur, nu e exclus. De perfecționat, dacă dorești un viitor în muzică, ar trebui să o faci mereu, nu doar la vară. Până devii foarte bun și poți încerca să te afirmi și poate mergi atât de depate încât să faci si Conservatorul și să ajungi unde ți dorești. Totul este realizabil dacă ai ambiție. Mult succes!

1 răspuns:
| anamariarot a răspuns:

Nu auzi de artiști cu „înclinări prea academice", pentru că ei nu sunt pe scenă ca să-și expună cunoștințele din alte domenii. Mulți, cel puțin cei care sunt de mult timp în breaslă, au o inteligență peste medie; altfel nu s-ar putea menține pe poziții.