| Nameless a întrebat:

In ultimul timp cred ca sufar de depresie.
Cand stau in casa imi vine sa plang asa, din senin... ma gandesc ca nu sunt buna de nimic, ca existenta mea nu e utila nimanui; mi-as dori sa fiu si eu mai sociabila ca alte colege, mai ...altfel.
Cateodata ma gandesc si cum ar fi daca m-as sinucide. oricum nu o voi face pentru ca is prea lasa, nu am curaj; imi vin tot felul de ganduri in cap.
Precizez ca nu mi se intampla tot timpul asta; de ex, acu cateva zile am avut o dispozitie f buna insa de ieri ma simt asa straight face
Mi se pare ciudat ca la 15 ani ai mei sa fiu asastraight face... Ce pot face sa nu mai am astfel de ganduri?
[ cand incerc sa rezolv niste ex la mate, plang din simplul fapt ca nu stiu cum sa le facstraight face si apoi incep sa ma gandesc ca nu sunt buna de nimic si ca mi-as fi dorit sa fiu si eu buna la matematica straight face. e stupid, stiu]

12 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Eu cred că ar trebui să vorbeşti cu părinţii tăi, de preferat cu mama ta şi să-i povesteşti ce ţi se întâmplă. Ea te va înţelege şi te va sprijini. Degeaba ne spui nouă ce ţi se întâmplă deoarece nu te putem ajuta decât cu nişte sfaturi. Trebuie să vorbeşti neapărat cu mama ta.

| diaηα a răspuns:

Asta se trage de la mate, îţi spun eu! straight face
Şi eu incep să plang ca disperata cand is in fata caietului de mate x_X.
Câteodata incep să plâng de la nervi. am impresia ca nu-s buna de nimic. Nici sa fac un amarat de exercitiu la mate fara sa incep sa baun. sigh
100% vina` matematicii. straight face Mai că nu-mi vine sa-mi tau venele cand vad ca incep sa plang [chiar si in fata clasei] cand nu POT [nu ca nu vreau] sa fac acel lucru. Si eu," sensibila lumii`", nu ma pot controla, am impresia ca sufar de ceva. sigh
Cand mi se intampla. Las tot ce fac. Ma pun in pat [daca sunt la scoala ma duc in banca` mea ] pun muziica si plang, ma descarc. straight face Dupa ma simt a`ntaia. parca nu s-ar fi intamplat nimic.

Totusi, nu prefer sa vorbesc cu nimeni despre asta [doar daca ii cineva care trece prin` asta] ar crede ca am ceva probleme la "mansarda" de incep sa plang din orice motiv.
Tot ce trebuie sa faci pe moment e` sa te linistesti, sa-ti faci ordine in ganduri, dupa care totul va fi OK.
happy

| lightblueC a răspuns:

Sa stii ca la matematica nu esti singura care gandeste asa laughing
Incearca sa-ti exprimi sentimentele pe hartie. Fa-ti un jurnal si scrie acolo tot ce ai pe suflet, descarca-te. Cand te-ai linistit, arunca o privire la ce ai scris, si incearca sa gasesti care e problema la tine. Analizeaza totul si iti vei da seama. Poti sa-ti faci o astrograma, acolo mereu scrie numai lucruri bune de fiecare persoana, si te vei simti mai sigura pe tine. Si te poti uita si la filmul THE secret (secretul). Poti sa cauti si pe youtube. Te va face sa crezi in fortele tale, ca poti face orice iti trece prin cap, ca poti fii cum vrei si ce vrei si ca nu exista limite, iar daca exista, se afla in controlul tau, si poti renunta la ele cand doresti.

| vader a răspuns:

Nu cumva te gandesti mai putin cum sa le faci si mai mult ca nu stii sa le faci? Gandeste-te ca exercitiile acelea nu sunt imposibil de rezolvat. Daca altii pot, poti si tu.

| Evolution a răspuns:

E cam o problemă... totuşi îţi recomand să ei de la magazin capsule din alea care le pui în apă de calciu şi vitamine poate te mai opreşti la gănduri din astea... sau la plâns.

| sonia7026 a răspuns:

Gandeste-te ca ai o viata si trebuie sa ti-o traiesti, asa cum ti-a dat-o Dumnezeu.Fiecare om are firea lui, unii sunt mai slabi, altii sunt mai puternici.Si mie mi s-a intamplat de multe ori sa am astfel de ganduri si dupa mi-am dat seama ca a fost o prostie.In viata intalnim si fericire si nefericire. Poate inca nu a venit vremea ta sa fii cu adevarat fericita.Sa stii ca daca vezi pe ceilalti oameni mai bine- dispusi si cu mai multa pofta de viata decat tine, asta nu inseamna ca ei nu au probleme.Important este sa gandesti pozitiv si sa cauti solutii.Conteaza sa ai cel putin o persoana apropiata langa tine, care sa te faca sa te simti protejata.In rest...toate trec.Fii mai optimista si zambeste, uita-te la comedii, iesi si plimba-te chiar de una singura.Vei vedea ca toate astea te vor face sa te simti mai bine. Sper ca ti-am fost de folos :*

| dyduu a răspuns:

Off. blegutzo. nu trebuie sa te sinucizi...sau sa faci alte tampenii.gandeste`te ca sunt atatia oameni care tin la tine. gandeste`te ca o viata ai si trebuie s`o traiesti. Iar in legatura cu colegele. nu sta suparate de fata cu ele.ca mai mult le indispui si intra si ele in starea ta. vorbeste cu ele "cf fataa:X" fericita. fara nici`un stres.si ele nu au cum sa se uite urat la tine sau sa nu iti raspunda. stai de vorba cu ele. povestiti.dar nu lucruri SAD.gasiti`va de lucru love struck si cand se duc ele undeva du-te si tu cu ele le intrebi "pot sa vin si eu cu voi?:X" si in timpu asta mai vorbiti mai radeti. gasiti voi vreun profesor de care sa va bateti joc laughing) sau vreo faza amuzanta si asa te imprietenesti bine cu ele. crede`ma ca sunt cea mai nebunatica fata din gasca si de aia ma iubeste lumea laughing)). iesiti in oras... Nu mai sta asa ce naiba :*. acum sunt cei mai frumosi ani

| dyduu a răspuns:

Fa ce te face pe tine fericita :*

| scump3tea a răspuns:

Deci,te-a parasit prietenul? Ce s-a intimplat.Gindeste-te ca ai prieteni care tin la tine [daca nu ai sint parintii care te cresc si au depus efort nu ca sa te vada pe tine trista]Petrece timp mai mult in vacante, cu prietenii.Nustiu altceva draga mea nu stiu ce sa iti mai spun. Sper sa te faci bine, viata e frumoasa [cu bune cu rele e frumoasa]. Funda?

| xXxRobertXx a răspuns:

laughingtrebuie sa ne luam de manalaughingda-mi simie id tau de mess sa vb!

| ș53fan a răspuns (pentru xXxRobertXx):

Și tu suferi? Whatsapp nu ai? Uite număr meu:0732422701

| xXxRobertXx a răspuns (pentru ș53fan):

Ai scapat de depresie?