| paupaulapaulina a întrebat:

Salut la toata lumeawinking

Pe mine ma cheama Paula si a-si vrea sa stiu ce semnificatie are numele big grin

Fundawinking

Help Me happy

Răspuns Câştigător
| ??? a răspuns:

Sursa numelui este din limba latină şi provine din familia de nume romane Paulus, care înseamnă „mic" sau „umil".
Forma maculina a numelui Paula este Paul - la baza acestor prenume se afla un vechi nume roman, Paullus, care la randul lui reproduce adjectivul "paullus", cu intelesul de "mic". Aceasta forma este strans inrudita cu grecescul "pauros", care are forma feminina "paula", care inseamna "pauza", "oprire", "cratima". Ca nume de persoana, Paul si Paula sunt atestate si in greaca veche. Ele au fost gasite atestate in primele texte romanesti si in documente slavo-romane, cu diferite variante. La noi in tara; se pare ca aceste nume au intrat pe filiera latina, insa, exista si pareri care sustin ca sfera greceasca a introdus numele in onomastica autohtona (de la forma Pavlos, Pavlu, Pavle, Pavligu etc.). Ca nume de familie intalnim variante ca: Paulas, Paulencu, Paulescu, Paulet, Pauleti, Pauletu, Paulica, Paulini, Pauliuc, Pavalache, Pavaluca, Paveleanu, Pavelicescu, Paveliu, Pavoviciu etc. Un vechi proconsul al Ciprului, pe numele sau Sergius Paulus, s-a convertit la crestinism cand l-a auzit propovaduind pe Sf. Apostol Pavel. Un celebru purtator al numelui de Paul este Paul Gauguin ("De unde venim? Ce suntem? Incotro ne indreptam?" este cea mai cunoscuta opera a sa), un pictor post-impresionist francez, un geniu care a stiut sa prevada viitorul, pregatind calea picturii moderne, influentand o serie intreaga de alti artisti. Cu o viata aflata intre mizerie si epuizare, el a creat opere extraordinare. Alaturi de el mai intalnim un alt pictor, tot de origine franceza, Paul Cezanne, (1839-1906) care este considerat ca a avut o mare influenta in schimbarea pespectivei pictoricesti de la sfarsitul secolului al XIX-lea. Opera sa a marcat indisolubil evolutia artei moderne.
renumele feminin Paula este o varianta romaneasca a numelui latin Paulus. Semnificatia numelui Paula este "mic". A fost un nume foarte popular in Roma antica si in vremurile medievale si apoi incepand cu secolul 18.
Frumos nume big grin

10 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Bună.
Paula / PAUL / PAVEL
S ursa numelui este din limba latină şi provine din familia de nume romane Paulus, care înseamnă „mic" sau „umil". Sfântul Paul a fost un lider important a bisericii creştine timpurii, povestea sa apărând în Noul Testament. Se numea la început Saul, dar şi-a schimbat numele după convertirea la creştinism. Majoritatea epistolelor din Noul Testament (14 din toate cele 21) sunt se datorează lui.

Toate cele bune!happy

| Jony123 a răspuns:

Un simplu nume!

| User a răspuns:

Paul/a = mic, umil. Cica laughing

| Biencush a răspuns:

Paula / PAUL / PAVEL
S ursa numelui este din limba latină şi provine din familia de nume romane Paulus, care înseamnă „mic" sau „umil". Sfântul Paul a fost un lider important a bisericii creştine timpurii, povestea sa apărând în Noul Testament. Se numea la început Saul, dar şi-a schimbat numele după convertirea la creştinism. Majoritatea epistolelor din Noul Testament (14 din toate cele 21) sunt se datorează lui.

| SomeBody12425356 a răspuns:

Acest nume de fata este folosit in Germania, Anglia, Grecia, Portugalia, Ungaria si Polonia. Sursa numelui este cuvantul "mic" din latina. Nu este folosit de mult timp, el fiind femininul de la Paul.
asta e raspunsul lasa un mass daca vrei sa stii de unde am luat info
Da si funda aiawinking

| JollyLulu a răspuns:

E un nume Latin-Paulus= mic sau umil
funda te rooog puppy dog eyes

| Wanderer a răspuns:

PAULA / PAUL / PAVEL
Sursa numelui este din limba latină şi provine din familia de nume romane Paulus, care înseamnă „mic" sau „umil". Sfântul Paul a fost un lider important a bisericii creştine timpurii, povestea sa apărând în Noul Testament. Se numea la început Saul, dar şi-a schimbat numele după convertirea la creştinism. Majoritatea epistolelor din Noul Testament (14 din toate cele 21) sunt se datorează lui. Purtători vestiţi ai acestui nume în lumea artei sunt Paul Gauguin şi Paul Cezanne, amândoi pictori impresionişti din secolul XIX din Franţa.

| MuSk a răspuns:

Paula Latin Paulus= mic sau umil