| raduspace10 a întrebat:

Luna asta fac 15 ani. Sper sa aveti rabdare sa cititi pana la final.De vreo o luna jumate imi place foarte mult de o fata.Sunt in clasa a 9a.Va rog ajutati-ma! Este prima mea iubire si chiar daca stiu ca de multe ori nu cea care este prima iubire este aleasa, ea este o raritate si nu cred ca mai dau prea usor de una ca ea (sunt foarte multe calitati intr-o singura persoana dupa cum o sa vedeti)...deci nu vreau sub nicio forma sa o pierd.Ea este in clasa alaturata, clasa in care ma voi muta la anul cand trec in clasa a 10 deoarece am gresit la admitere si nu am intat pe profilul pe care mi l-am dorit.
Este o fata timida,modesta,foarte deschisa (adica daca nu ii place ceva la mine imi spune verde in fata, nu ascunde), este cam cu 2 luni mai mica decat mine,este foarte frumoasa,draguta si foarte desteapta (amandoi fiind olimpici nationali la chimie (mentionand faptul ca ea a avut rezultate mai bune ca mine)). Daca ii caut defecte,nu prea gasesc, si nu pentru ca imi place foarte mult de ea, dar judecand obiectiv nu prea are.
Nu stiu cum sa fac sa o cuceresc...Inca nu ma simt pregatit sa le spun parintilor mei iar daca o fac i-as spune doar tatalui meu in prima faza si evident cu, conditia sa nu-i spuna mamei.Cred ca o sa le spun cand incep o relatie buna cu ea.De ce? Eu am un talent de a strica lucrurile pentru ca de multe ori sunt enervant si si pe aceasta fata am mai enervat-o dar am reparat situatia (ajunsese sa evite sa mai vorbeasca cu mine, adica atunci cand mergeam sa ii zic ceva avea un ton de genul "iarasi veni si asta " si inceca sa plece pentru un motiv asa ca rareori vorbeam cu ea mai mult de 1 minut, dar acum acest lucru s-a reparat) pentru ca i-am promis ca o sa ma schimb si a vazut nu am mai facut asa.Si daca i-as spune mamei mele asta (ea stie cel mai bine cum sunt) parca vad ca mi-ar zice ca n-am nicio sansa la cum sunt acum(si deci m-ar descuraja )sau alte lucruri de acest gen sau m-ar mai intreba ce vorbisi cu ea etc.Stiu ca ar fi bine pentru ca miar da sfaturi dar inca nu ma simt pregatit sa le spun asta.
O prima intrebare ar fi sa imi dati si voi niste idei de teme pe care le pot discuta cu aceasta fata pentru ca nu prea stiu ce sa vorbesc cu ea (si nu prea am experienta in vorbitul cu fetele)
Acum in curand vine si vacanta de vara deci timp de vorbit cu ea la scoala mai e putin(cam o luna).Mai vorbesc cu ea pe facebook din cand in cand dar e mai complicat pentru ca eu imi fac temele si lucratul pentru olimpiade ziua si ea mai
seara...deci cand intru eu ea se cam apuca si de multe ori ma trezesc ca imi zice ca nu poate vorbi mult ca trebuie sa isi faca tema la mate si alte de genul acesta.Bine,asta nu ar fi o problema pentru ca peste o saptamana scapam de olimpiade si mai ales in vacanta de vara este mult timp.Si nu-mi pot schimba programul sa imi fac temele seara pentru ca am orele dimineata si daca as sta pana la 11 noaptea -12 as fii urmatoarea zi rupt la scoala(ea culcandu-se pe la 1 noaptea)
O mentiune in plus ar fi ca ea este dintr-o comuna din apropierea orasului meu(cam la 20 km) si la scoala sta la camin iar de vineri dupa ore pana duminica pot vorbi cu ea decat la telefon sau pe facebook.
Voi cum v-ati facut prietena/iubita? Cat de directi ati fost? Ati asteptat gen 2-3 saptamani si ati gasit un moment in care erati doar intre 4 ochi si ia-ti zis te iubesc sau astfel de lucruri? Este bine sa incerc sa ii spun asta mai devreme sau sa las sa mai treaca timp? Daca da, cam cat?
Acum incerc sa o chem la ziua mea peste cam o saptamana...si sa o fac sa vina mai devreme decat celalalt invitat ca sa mai vorbesc cu ea intre 4 ochi si sa incep cat de cat o relatie...dar nu stiu daca poate sa vina pentru ca are niste teze grele saptamana aia si data nu pot sa o schimb pentru weekend pentru ca se intoarce la tara.O sa aflu daca vine intr-o zi doua.
Voi cum ma sfatuiti sa procedez pentru a o castiga.Cum sa incep? Adica de exemplu sa o sun sa ii cer ceva mai tarziu sa iasa cu mine la un suc( sau cel putin la inceput sa merg cand mai sunt si alti colegi) apoi o mai invit pe acasa etc.Este totusi o problema cu intalnitul cu ea. Inca ceva o prima intalnire e bine sa o faci la un restaurant mai normal sau sa te duci la o mancare chinezeasca de exemplu? In vacanta de vara in marea majoritate a timpului cred ca e la tara si la fel si in timpul scolii in weekenduri...deci timp in care sansele sa ii spun sa ma intalnesc cu ea la un suc etc si ea sa accepte sunt cam doar la inceputul lui iunie cand inca mergem la scoala dar nu mai avem teme. Avantajul faptului ca e la camin este ca nu ii spun parintii daca sa faca ceva sau nu, totul depinde de ea.
Cand trebuie sa ii spun ca o iubesc? Daca vreau sa o imbratisez sa o iau de-odata sau cand amandoi vrem sa ne imbratisam. Mentionez ca nu vreau si nici nu o sa fac lucruri gen pipait pe fund etc.Nu mi se pare normal si decent,si nici nu mi-ar place sa fac asta, mai ales ca este o fata fina si nu vreau sa dau relatia in teme sexuale mai devreme de cat e cazul.
Adica mai exact spuneti-mi o evolutie in timp a cam ce ar trebui sa fac sau ce ati facut voi.
Inca ceva care imi aduce un dezavantaj este ca este mai tot timpul ocupata, invata foarte mult.Si se vede in rezultate.Este o fata exceptionala.Si eu invat destul de mult dar parca am ceva mai mult timp liber decat ea.
O alta intrebare:daca o dau in bara cu ceva ...nu stiu o supar cu ceva este bine sa ma duc si sa ma rog sa ma ierte etc sau sa astept ceva vreme (gen 1 sapt ) si apoi sa vorbesc din nou cu ea?
Daca intr-o zi in care am norocul sa o prind foarte disponibila si sa stau cu ea mai mult timp incep sa vorbesc foarte multe lucruri despre mine (adica sa imi deschid inima ei (daca asta e expresia))ar face bine asta?
Si imi e teama ca timp mult nu este...acum este varsta la care incep relatiile si daca o sa isi faca rost de vreun iubit pana sa apuc eu,s-au cam dus sansele,mai ales ca la cate calitati are cred ca o sa fie foarte cautata.
Este bine sa vorbesc cu ea zilnic cat de des pot sau sa las sa treaca timpul (imi e frica ca de la un moment dat daca vorbesc foarte des cu ea sa nu ma creada obsedat sau ceva de genul asta daca nu am nimerit termenul)
Deci,mai pe scurt intrebarile din aceasta intrebare s-ar restrange in care ar fi pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a o cuceri,si apoi sa mentin relatia.(nu vreau sa concep o despartire cu ea, mai ales ca sunt un tip care ar suferi enorm dupa o astfel de intamplare, pentru ca o iubesc enorm)
Va rog ajutati-ma! Si va rog fara glume.Si daca puteti, sa imi mai spuneti si cum imi fac curaj sa le spun parintilor mei ca imi place de ea.Va multumesc mult pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți zic să nu pierzi timpul. Trebuie să o faci din inimă, găsește momentul potrivit dar nu la școală și nu pe facebook sau la telefon, cerei să vină la ziua ta cu 1/2 h mai devreme acum ce mai contează daca se duce la țară dacă o să accepte invitația, intreab-o ce parere are despre tine, dacă ai vreo șansă cu ea, dacă dorește și este dispusă la chestia asta, trebuie sa faci asta fără să fii intrerupt de cineva sub nici o formă, să păstrezi contactul ochilor, să fi plin de entuziasm și cu zâmbetul pe buze. După cum ai descris-o și ai spus ceva și despre tine amândoi sunteți inteligenți, bine tu trebuie să știi dinainte ce ii place ca să puteți avea ceva de dicutat împreună. Nu știu ceea ce ați putea discuta dar eu ca fata imi place să discut despre mașini, jocuri, tehnologie, internet, filme, seriale, reviste, hobby-uri, planuri de viitor, vacanțe in lume, educație, sănătate, medicina, știri din toată lumea, modă (acum să nu crezi că astea sunt de fete pentru că cei mai mari designeri ai lumii sunt bărbați gen Alexander McQueen ), fotbal, celebrități, medicamente, produse cosmetice, parfumuri, branduri de renume, cartea recordurilor, sport, bancuri, cărți, animale, cultură generală, cultura religiilor, istorie, geografie, biologie, relații, viața de zi cu zi, horoscop, produse de orice fel gen mâncare, cosmetice etc etc, rețete de mâncare (nu trebuie să fii femeie să vorbesti despre mâncare cei mai mari bucătari ai lumii sunt bărbați), locuri spectaculoase de vizitat, concerte, relații, videoclipuri haioase, animale de companie, rechizite școlare (stiu că pare ciudat ), metode de învățat, telefoane, cumpărături, fotbaliști, actori, emisiuni, carieră /job-uri, petreceri, evenimente, case/apartamente, droguri de orice natură (doar pentru a mă informa), torturi și cel mai mult imi place să ascult oamenii ca și tine atunci când vorbesc despre ei și viața lor (probabil o devin psiholog) sau chestiile care nu imi plac să mi se pună întrebări multe /florile le urăsc /cadourile la fel nu imi plac/ diminutivele gen(iubi, prințesă, dulceață etc etc-bleah )in fine astea sunt chestiile care imi plac/nu imi plac, ți le-am zis ca și exemplu dar acum depinde ce ii place ei. Nu trebuie să îți spunem noi cum să vă petreceți timpul, doar voi doi puteți decide unde mergeti / ce veți face. Cele mai frumoase lucruri pe care ai putea sa i le oferi sunt: intelegerea/ascultarea/apărarea in caz că cineva o atacă verbal sau fizic/ calmarea in caz ca este tensionată (mă rog), nu neapărat trebuie să vorbiți tot timpul sau să va sărutați tot timpul ci să vă înțelegeți din priviri și să fiți unul lângă altul cand va fi nevoie.
Tu trebuie sa fii pregatit de orice, ceea ce trebuie sa ști :
Nu vei obține ceea ce îți doresti tot timpul.
Nu trebuie să crezi ca tu esti cel care trebuie sa facă totul pentru relație : bărbatul nu este mai presus decât femeia dar nici femeia nu este mai presus decât bărbatul ci se completează.
Nu trebuie sa te injoseşti pentru ea adică numai tu să o cauți pe ea, numai tu să o asculți și să o intelegi, numai tu să menții relația ci amândoi veți face asta prin comunicare.
Dacă spune ''nu'' tu o să o intrebi de ce nu crezi ca suntem potriviți și daca este sigură de asta daca raspunsul va fi tot ''nu'' tu trebuie să știi că nu este singura fată din lume și trebuie să mergi mai departe să fi încrezător in propria persoană dar să o respecți și să menții relația ca intre amici.
Ca să zici că o iubesti și o crezi specială trebuie mai întâi să te iubești, să crezi in tine și să crezi că și tu esti special, si niciodată nu te pune pe locul doi pentru că singura persoană care nu te va lăsa baltă esti tu.
Și tu ești o persoana speciala pentru ca mai rar vezi băieți sa pună întrebări legate de subiectul ăsta inainte să acționeze de obicei acționează din impuls.
Tu nu trebuie sa ceri sfatul familiei tale pentru că și tu poți gandii ci le ceri să te susțină.( Nu trebuie sa prinzi curaj să vorbesti cu ei pur si simplu o faci. câte porcării am facut și i-am spus mamei mele ₩₩₩ bineînțeles că am fost criticată dar nu am ținut cont de parerea nimănui )
Dacă nu vrea să fie cu tine nu îți pierde demnitatea și nu insista că după o să se creadă importanta și din fata drăguță se va transforma intr-o nesuferită.
Nu neapărat este ceva greșit că vorbești despre tine ci contează să nu o faci să creadă ca tu le știi pe toate și că nu mai există nimeni ca tine dar oferăi posibilitatea de a vorbi și despre ea.
In concluzie află mai multe despre ea adică ce ii place, cere sprijinul familiei tale, găsește momentul oportun(ziua ta sau in afara școlii), vorbeste deschis fără jenă, ca nu ești primul și nici ultimul care face asta, vorbiți despre orice, ințelegeți-vă și comunicați, acceptă și refuzul cu zambetul pe buze și mergi mai departe, profită de fiecare minut cu ea dacă o să te accepte. PS: am aproape 18 ani, sunt fată deci iți spun din punctul de vedere al unei fete dar in unele situații pe care le-am scris gen :nu tu trebuie sa faci totul pentru ea sau relația voastră m-am pus și in locul unui baiat pentru că dacă aş fi fost băiat nu mi-ar fii plăcut ca eu să fiu ținut în lesă. Nu am avut niciodată prieten dar am învățat din experiențele altora dar chestia de morală am învățat-o din propria experiență. Deci?