| minnie91 a întrebat:

M-am atasat tare de o persoana, cum sa scap de atasamentul asta?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa o eviti in totaliatte!

| T0T a răspuns:

Ori o eviți în totalitate cum a zis bine(culmea) Gretta, fapt pe care mulți nu îl înțeleg căci nu știu ce e ăla atașament și cum te afectează, ori poți scăpa de el dacă te atașezi de alți oameni și reușesc să umple acel gol. Chiar și așa în orice caz cel mai bine e să rupi total legătura dacă vrei să îți fie bine, măcar parțial. Persoana dacă continui să vorbești cu ea și îți face rău, atașamentul ăla fiind ca un fel de drog, e cum ți-ai face rău singur. Chiar dacă îți place mult să iei doza zilnică și e greu să renunți, spre binele tău trebuie să o faci dacă știi că nu îți e în folos!

| minnie91 explică (pentru T0T):

Chiar persoana nu are nici o influenta negativa, doar că am placerea sa vb cu ea

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Daca e o persoana la care tii si iti e simpatica, nu inteleg de ce ai vrea sa scapi de atasamentul acesta. In cazu in care e o persoana mai ciudatica vazuta in ochii tai, atunci e alta treaba o|\~

| minnie91 explică (pentru DenisaNicoletaG):

Prea des ma gindesc la ea)

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru minnie91):

Dar asta inseamna ca e o persoana importanta pentru tine, daca e asa, de ce ai vrea sa nu te mai gandesti la aceasta persoana? yin yang

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, cred ca e ok atat timp cat si el/ea e atasat de tine, dar in contextul in care nu e asa, stiu ca e foarte frustrant. Pur si simplu, ia-te cu altceva, fa ce-ti place si sa vezi ca incet, incet atasamentul va disparea. Dar ti-am zis, asta se aplica in cazul in care nu-ti ofera atentie, si tu nu te mai poti dezlipi de el/ea.

| minnie91 explică (pentru anonim_4396):

Ma ajuta cand am nevoie, sfaturi si multe altele. am placere sa vb cu ea. dar vreau sa incerc sa o tin mai departe, dar nu pot))

| anonim_4396 a răspuns (pentru minnie91):

Pai daca vorbesti cu ea regulat, nu prea ai cum sa faci... dar nu inteleg de ce incerci sa faci asta? Ti-e frica ca odata va pleca si-ti va lasa o "trauma" sau de ce?

| minnie91 explică (pentru anonim_4396):

Da, asta-i frica) si deseori in vis, imi aparea ca imi zice, ca imblu dupa ea, nu stiu de ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minnie91):

Pai lasa prezentul sa se desfasoare, nu-ti investi energia in a crede ca asta o sa se intample. Probabil c-o sa se intample odata, pentru ca da, o sa aveti probabil drumuri diferite, dar nu trebuie sa-ti para rau niciodata. O sa vezi, ca, chiar daca o sa te lase tu o sa gasesti oameni noi, pana la urma asta e cursul vietii, si cine stie poate o sa mai tineti legatura. Nu te mai stresa cu asta.

| minnie91 explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce o visez ca imi zice ca umblu dupa ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru minnie91):

Cum am zis mai sus, iti investesti energia in a crede ca asta se va intampla, si se vede ca asta da semne, incepand cu visele si dupa cine stie, poate chiar ca visele o sa devina realitate mai repede decat crezi, si asta doar pentru ca tie ti se pare firesc sa se intample asta. E greu de explicat, dar tot ce trebuie sa faci este sa te concentrezi pe prezent, daca tie-ti face placere sa stai cu ea de vorba, stai in continuare, fara a te gandi ca odata o sa "plece". Relaxeaza-te si sa vezi ca visele for disparea.

| minnie91 explică (pentru anonim_4396):

Chiar iti multumesc mi-ai oferit niste sfaturi ft utile!

| anonim_4396 a răspuns (pentru minnie91):

Ma bucur sa aud asta! big grin

| AndCat26 a răspuns:

Incerci sa eviti sa mai fi in preajma acelei persoane, si sa nu te mai gandesti la ea.

| Mayiei a răspuns:

Incearca sa discuti si cu acea persoana despre asta, de obicei pe mine ma ajuta foarte mult treaba asta. Poate ca o sa fie si el/ea atasat/atasata de tine dupa sau poate o sa fiti doar doi oameni random in multime. Noroc!

| Alina_Beatrice_1996 a răspuns:

Depinde in ce fel te.ai atasat, in general ar trebui sa petreci timpul cu alt cineva, sa nu stai singura pentru ca o sa te gandesti numai la asta