| RazvRazvan5456 a întrebat:

Ma apropii cu pași repezi de terminarea liceului. Cam știu la ce facultate sa merg dar problema e cu bacul, ma tem ca nu o sa-l iau nici in a 2a sesiune. Dacă nu iau bacul ma gândesc sa merg in străinătate, sa lucrez. Problema e ca la 19 ani nu ai de unde sa ai experiența in vreun domeniu, iar un salariu cât de cât in străinătate iti cere si experiența in domeniu. Sincer nu prea vreau sa lucrez la cules de legume, fructe si astea sunt singurele care nu iti cer experiența. Nu spun ca banii se obțin ușor, dar as vrea cu totul altceva. La un service auto iti cere experiența, la vânzări sau chestii de genu, iar experiența. Chiar nu vreau sa stau pe capul părinților la 19 ani fără sa fac nimic. As vrea un loc de munca stabil acolo ca sa imi câștig ceva bănuți. Ar fi ceva job-uri care nu-ți cer experiența? Si cum am zis, nu culegător sau chestii de genu ca pana la urma nu te alegi cu nimic.
Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Nu ţi se cere experienţă la service-uri, dar nici nu primeşti cine ştie ce. Nici în vânzări, trebuie ori să cauţi, ori cel mai bine ocupă-te tu de vânzări fără să fii angajatul cuiva, aşa înveţi cel mai bine. Nu îţi pune problema să nu iei bacul, nu e nimic greu şi probabil îţi va părea rău, orice leşinat poate să-l ia dacă învaţă câteva zile/săptămâni.

| AFR81 a răspuns:

Cunosc o multime de persoane care au plecat sa lucreze in constructii sau la firme de curierat in strainatate, mai ales in Anglia. Cu siguranta nu aveau experienta pentru ca, din cauza ca nu au luat BAC-ul sau din cauza ca nu se descurcau la facultate, au optat pentru asta. Te-ai interesat macar de locuri de munca sau doar presupui ca job-urile se impart doua: cele pentru care ai nevoie de experienta in domeniu si cele de culegatori de fructe? Ai si alte optiuni, sa stii. Sper, totusi, sa iei BAC-ul si sa mergi la facultatea aleasa. Sa muncesti in strainatate, departe de familie si de prieteni este cumplit, mai ales la varsta ta. Multi nu au rezistat.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai ai cel putin 6 luni pana la terminarea liceului si timp berechet sa inveti pe rupte ca sa iei BAC-ul! De ce ai gandii negativ?
Daca esti constient ca, cu 12 clase nu gasesti nimic de munca in jur, in plus, afara, fara experinta nu poti merge decat la cules de fructe si legume, ar fi destula motivatie acum, sa renbunti la toate distractiile, sa-ti pui picioarele la apa rece si sa tragi tare cu invatatul, pentru ca mai ai ceva timp pana la BAC si poti sa-l iei cu brio!
Din pacate, locuri de munca fara expeirnta nu se prea gasesc, de undeva trebuie sa incepi, ca sa nu stai pe capul parintilor, deci, trage tare cu invatatul si ia BAC-ul, ca o facultate nu-ti strica!

| August99 a răspuns:

Singura care imi vine in minte in momentul asta este cea de ingrijitor (aka femeie de servici laughing )

| Softe a răspuns:

Uite câteva locuri de munca la care nu se cere experiență în domeniu:

-Ospătar, chelner sau barman
-Recetioner, aici contează foarte mult abilitatea de comunicare, dacă demonstrezi ca o ai experiență este trecuta cu vederea
-game tester, aici ai nevoi de cunoștințe medii de ĺimba engleza dar zic ca merita sa înveți
-operator call - center
-programator junior
-agent vânzări
-traducător
-editor, doar dacă îți place să scrii și ai cunoștințe solide în gramatica și ortografie.