| lbsmary a întrebat:

Salut.
Ma confrunt cu o problema personala și as dori sa aud părerea voastră. Am 15 ani și niciun prieten. Nu sunt o persoana foarte sociala și tind sa fiu mai retras și tăcut. Acum sa n-aud răspunsuri de genul "Nu mori dacă socializezi" ca mai mult va pierdeți timpul. Asa e caracterul meu și în timp ce ceilalți tineri de vârstă mea sunt galaciosi, fumează, înjura prin pauza și stau toți în grupuri, eu rămân pe dinafara și stau singur în clasa ca să citesc. Nu sunt arogant sau egoist, nici urat sau cocalar, din contra, sunt un băiat respectuos și amabil deci va pot garanta ca nu personalitatea mea e de vina. Aud de la mulți ca la vârsta asta ar trebui sa am iubita, ceea ce mi se pare absurd, pana la urma sunt încă copil și am timp de iubite mai încolo. Gândindu-mă la toate astea, mi-e frica sa nu ajung un singuratic și sa mor singur, fără prieteni și fără cunoștințe. Ce as putea face? Mi-e frica sa ma deschid spre ceilalți pentru ca as putea fiind enervant sau a treia roată la căruță(adică sa fiu în plus). Daca alții care s-au confruntat cu problema mea sau cei care știți cum as putea proceda va rog sa răspundeți! Apreciez orice fel de răspund serios sad Repet, fără răspunsuri jignitoare ca dacă voiam sa fiu jignit scriam asta pe Facebook sau Instagram.

Răspuns Câştigător
| Blackrose18 a răspuns:

Deci,uite asta depinde de fiecare eu nu am avut dreptul sa am prieteni deși sunt foarte deschisa si prietenoasa prin a 8 a nu am mai mers la liceu si chiar nu am avut prieteni si uite ca totusi am supraviețuit problema este.tu simti nevoia sa ai prieteni? sau iti e comod asa cum esti? si nu te lua dupa nimeni fă in continuare ce faci,citeste, clădește-ți viitorul caci prostiile si figurile prin liceu nu iti vor ajuta, fa ceea te face fericit daca tu esti timid ramai asa, nu te forta sa faci o schimbare pentru nimeni, ai doar 15 ani la un moment dat vei gasi acele persoane care iti vor fi alaturi asa cum esti, vei vedea

2 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Eu la 15 ani tot nu aveam practic deloc prieteni, dar cu timpul, cu schimbari de anturaj, am inceput sa imi fac prieteni. Singurul lucru la care ma gandeam este "incearca sa fii cat mai deschisa pentru comunicare cu toti".
Dar, spui tu ca nu e de vina personalitatea ta. Eu nu sunt de acord, avand in vedere faptul ca dupa spusele tale, tot par arat de rai si doar tu esti minunat. Tu nu faci absolut nimic gresit, nimanui nu ii place de tine fara vreun motiv. E gresita gandirea asta. Pari sa-i critici pe toti. As spune sa lucrezi la asta.
Iar faptul ca esti timid, ceea ce eu inteleg perfect, am inteles totusi ca nu e o scuza. Trebuie sa inveti sa iesi din carapace, din zona ta de confort. Si viata te va invata la timpul ei.

| PeLeU a răspuns:

Bro, stai linistit si lasa anturajele de genul ca nu te ajuta...
Ma gandesc ca daca ai 15 ani poate esti in clasa a 9 la liceu...
Pune mana si invata si mai tarziu nu o sa regreti, astia care sunt de la tine din clasa asa smecheri tot prosti o sa ramana, stii vorba aia ( fiecare prost se crede destept in felul lui))...
Decat sa muncesti ca un rob la un magazin alimentar pe 1500 lei mai bine inveti si ajungi ceva mare ( iti iei masina calumea si iti garantez eu ca iti faci prietena cand o sa intri la facultate, fiindca acolo e alta trebuie, studentii care sunt la facultate sunt cu capul pe umeri, ai pe cine sa te bazezi))
In legatura cu supararile tale vreau sa ti dau un sfat:
Daca la intrarea in clasa a 9 nu ai fost infipt si tupeist, degeaba mai incerci acum sa arati ca si tu esti ca toti ceilalti...
Ei si au format o imagine despre tine, si asa o sa te considere pana la finalul clasei a 12...
Un sfat ca sa fi respectat cand intri la facultate: apuca te de sala prin clasa a 11, schimba ti vestimentatia ( i-ati adidasi de firma, haine scumple, fa-ti o freza smechera si apuca te de fumat sau daca nu cand incepi facultatea sa ai un pachet de tigari la tine), si iti garantez eu ca nu o sa regreti.
Si eu sunt a 12 si pot spune ca nu stiu departe de tine, cand eram prin clasa a 9-10 si eu eram timid, dar degeaba incep sa ma schimb acum ca nu mai am ce face...
Bafta