| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut,ma numesc Andrei si am 16 ani.Nu am intrat la orele de sport niciodata semestrul 1 si acum doamna profesoara de sport ma ameninta ca nu imi incheie media la sport.Ma pune sa imi deschid camera si sa ma vada ca fac sport, dar imi e cumva rusine parca ma simt nesigur pe mine, ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| unu3doi2trei1 a răspuns:

Ai de ales între:
- a-ți fi rușine câteva minute să te alegi cu note și să ți se încheie media,
- a nu-ți fie rușite câteva minute, dar să rămâi tot cu nicio notă și cu situația neîncheiată
E foarte simplu și sper că vei lua decizia corectă.
...Ce alegi?

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Deschide camera și fă sport, dacă erai la școală nu tot „pe cameră" făceai sport?

| sierra1 a răspuns:

- ori pornești (rușinat sau nu, nu contează) camera și iei note
- ori rămâi cu situația neincheiată și o "rezolvi" in sem II, cumva...

| Andrei73802717159 explică (pentru sierra1):

Si daca raman cu situatia neincheiata pe semestru 1 asta inseamna ca raman corigent?

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Citește ce ți-am scris pe rândul doi

| Andrei73802717159 explică (pentru sierra1):

Mersi mult!

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Să fii iubit!

| EceEgeman a răspuns:

Bună, Andrei!
" Sportul e viaţă, aşa cum e şi iubirea sau educaţia...Fă loc pentru toate în viaţa ta."
Mai întâi o să te informez cu privire la regulile orelor online:
- Nu întârzii(elevul intră în conferinţă la ora stabilită, altfel el poate fi notat absent)
-Deschizi camera web dacă profesorul solicită asta
-Ţii microfonul închis pânã când profesorul te solicită la răspuns.
-Eşti atent şi iei notiţe.
-Nu ai alte activităţi în timpul conferinţei.
-Nu te deconectezi până nu se încheie conferinţa.
Greşeala pe care ai făcut-o tu a fost că nu ai fost prezent la orele de sport pe tot parcursul semestrului. Din lipsa prezenţei la curs şi lipsa notelor, profesoara ta te poate lăsa corigent, dacă vei avea aceeaşi situaţie şi în semestrul doi, lucrurile se pot agrava cu adevărat.
Cel mai bine ar fi să îţi contactezi profesoara şi să îi mărturiseşti că te simţi ruşinat să faci sport având camera pornită şi când ceilalţi elevi asistă. Ai putea spre exemplu să faci un video cu tine făcând sport ( exact ca într-un tutorial) şi să îi trimiţi profesoarei tale pentru a-i demonstra că nu meriţi să rămâi corigent sau o poţi ruga ca imediat după ce toată lumea părăseşte conferinţa să- ţi acorde 5 minute din pauza ei pentru a deschide tu camera şi a face câteva exerciţii doar în prezenţa ei pentru a obţine o notă.
Mult succes, Andrei!

| sierra1 a răspuns (pentru EceEgeman):

"| Genna66; lipsa notelor, profesoara ta te poate lăsa corigent,"

- fals, iaca deja intrebătorul este speriat de erorile servite!

| EceEgeman a răspuns (pentru sierra1):

Eu spun exact ce am trăit pe propria piele, ba chiar la aceeaşi materie. O situaţie neîncheiată e asemenea unei corigenţe, acum răspunsul meu n-ar trebui să supere pe nimeni, fiecare are dreptul să răspundă şi să sfătuiască aşa cum ştie mai bine. Răspunsul a fost strict pentru al îngrijora în legătură cu situaţia în care se află şi în acelaşi timp pentru a motiva şi găsi soluţii.

| sierra1 a răspuns (pentru EceEgeman):

" | Genna66: situaţie neîncheiată e asemenea unei corigenţe"
- greșit, profund gresit!

"| Genna66: fiecare are dreptul să răspundă "
- de acord dar nu aberații

| EceEgeman a răspuns (pentru sierra1):

"ART.65.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală, în conformitate cu prevederile prezentului regulament.
  (2) Încheierea situaţiei şcolare a elevilor amânaţi pe semestrul al doilea sau amânaţi anual se face într-o perioadă stabilită de conducerea unităţii de învăţământ, înaintea sesiunii de corigenţe. Elevii amânaţi, care nu promovează la una sau două discipline de studiu, în sesiunea de încheiere a situaţiei şcolare, se pot prezenta la sesiunea de corigenţe."
Acum fiecare deprinde ce crede.
Nu îmi consider răspunsul unul eronat.
Acum, cel care a întrebat va alege răspunsul care i se pare folositor.

| sierra1 a răspuns (pentru EceEgeman):

Uite aberația ta:
"| Genna66; lipsa notelor, profesoara ta te poate lăsa corigent,"

ia uite ce i-am zis eu:
rămâi cu situația neincheiată și o "rezolvi" in sem II,

p.s. - anul ăsta, se incheie situația neincheiată pe sem I, in primele 8 OPT săptămâni de la revenirea la școală, vrei și ordinul de ministru?

ooop, te-am" inghesuit", așa-i? Ideea e să nu te bagi in ce nu știi

| EceEgeman a răspuns (pentru sierra1):

Nu, deloc.
Îmi repeți aceleași lucruri.
Încercând să promovezi răspunsul tău care se rezumă la" rezolvi în semestrul doi", ideea e să motivezi elevul să nu rămână cu asemenea situație nu să-l îndrumi să amâne ceva simplu care-l poate afecta mai târziu.
Să nu mă bag în ce nu știu, vorbești de parcă nimeni altcineva nu a mai fost la liceu și nu cunoaște ce e o situație neîncheiată, am vorbit din proprie experiență pentru că am rămas cu o asemenea situație la aceeași materie din cauză că am refuzat să particip.
Atât de multe explicații doar pentru faptul că tu ai impresia că răspunsul meu e greșit, este părerea ta, nu prea mă deranjează și nici nu o iau în considerare.

| sierra1 a răspuns (pentru EceEgeman):

""Genna66; lipsa notelor, profesoara ta te poate lăsa corigent,"

drăguță, tu nici măcar nu sesizezi situația jenantă in care te afli susținând cu tărie tâmpentii pe bandă. Caz in care chiar nu mai avem de ce dialoga!

| EceEgeman a răspuns (pentru sierra1):

Situaţie jenantă laughing))
Doamne Fereşte!
Te simţi cam ofensată, linişteşte-te! În toate comentariile mi-ai scris din nou şi din nou aceeaşi replică, zici că eşti pusă pe "repeat".Îmi susţin cum şi când vreau eu informaţiile, n-am nevoie absolut deloc de aprobarea ta dacă este un răspuns " bun sau rău".Nu te-a pus nimeni să discuţi cu mine, ba chiar tu ai vrut din moment ce ai avut lucruri să-mi spui. Eu una îmi susţin, cum ai spune tu " tâmpeniile" şi te las să crezi ce vrei tu despre răspunsul meu pentru că după cum am mai spus părerea ta pentru mine este egală cu 0.

| sierra1 a răspuns (pentru EceEgeman):

" Genna66: Îmi susţin cum şi când vreau eu informaţiile"?!
asta
"Genna66; lipsa notelor, profesoara ta te poate lăsa corigent"

NU e informație, ci e o tâmpenie pe lângă subiect și o susții cu tărie. Știi vorba aia cu fudulul?

și situația in care te afli susținând o prostie, repetat, nu e doar jenantă ci și aberantă. Dar așa cum am mai spus, nici nu-ți dai seama de asta. Ințeleg și te compătimesc