| Andrei9090 a întrebat:

Salut, mă numesc Andrei si am 16 ani. Vreau să vă spun problema mea. Parintii mei s au despartit, iar eu si sora mea (16)si fratele meu (19)locuim cu tata. Vreau sa mentionez ca sora si fratele meu au plecat la mama în strainatate iar eu am ramas singur cu tata, ei plecand din cauza neintelegerilor cu el, nu l au mai suportat iar in aceeasi ipostaza sunt si eu acum, doar ca vreau sa ma mut singur, nu la mama. El este o persoana care ma tine prea din scurt. Cu toate ca sunt baiat, iar restul prietenilor mei sunt mult mai libertini ca mine eu am voie pana la 8 jum afară. Tata, atunci cand il superi sau il deranjeaza ceva nu sta si discuta cu mine, pur si simplu iti intoarce spatele nu mai scoate nici un cuvant si nu mai vorbeste cu tine luni de zile si se comporta urat, altfel in casă zici ca esti in puscarie, trecem unu pe langa altul stam la masa nu vorbim si tot asa, e mai rau decat un copil, cand il deranjeaza ceva tipa si înjura, e un barbat mai solid face sala de cativa ani buni mai sa ti dea si una, si intotdeauna tipa si injura numai sa fie cum vrea el, nu am libertatea necesara, pur si simplu in viata mea a aparut motonia aia gravă... scoala si acasa, am voie sa ies doar in weekend nu fac nimic pentru viata mea, ceea ce imi afecteaza foarte foarte tare scoala: am ajuns sa numai invat absolut deloc, sunt la un liceu de prestigiu, am inceput sa vânez notele sa nu ma mai intereseze scoala, nici macar nu mai deschid un caiet sa vad ce am de invatat, din cauza monotoniei m-am obisnuit asa. iar nu pot sa discut cu tata, nu poti discuta cu el nici macar altcineva din familie nu doar eu, tipa si ramane cum vrea el, nu pot discuta cu el pentru ca stiu ca o sa tipe si nu o scot la capat cu el. Pana si ceilalti doi frati au ales sa plece tocmai din cauza lui si tot asa. Nu pot sa spun ca nu ma lasa afara, chiar daca nu vorbim ma lasa afara, ma lasa la petreceri dar pana la o ora limita care vrea, si uitati asa am inceput sa simt nevoia de libertate, de aceasta schimbare, sa imi iau viata in maini, sa fiu dependent, sa fiu eu singur si sa imi fac rostul meu in viata. Vreau sa ma mut singur, as rezolva eu unde sa stau nu i asta o problema mama mi ar fi alaturi cu bani, eu nu vreau sa plec in strainatate, m ar ajuta ea, si altii din familia mea, eu vreau sa ma mut singur, nu s-a pus problema niciodata la mine de curatenie si ordine si lucruri de genu. Viata mea in momentul actual se bazeaza pe cum vrea tata sa fie, orice pas pe care l fac ma gandesc sa nu l supar pe el ca iar tipa si nu mai vorbeste cu mine, pur si simplu cu el nu poti discuta. As vrea sa ma mut singur, sa ma ocup de mine singur, sa imi fac un rost pe care stiu eu ca imi trebuie, sa fac ce mi place mie, sa fac un sport, si lucruri din astea dar asta depinde de mine sa fiu independent... voi ce spuneti? Eu nu stiu ce sa mai fac, am inceput sa simt ca vreau sa l infrunt, sa plec intr o zi, sa simt o placere si o bucurie cand ma gandesc ca vreau sa plec.

3 răspunsuri:
| RaresHS a răspuns:

Buna Andrei. (nu's moderator stai chill)

Tatal tau se comporta asa deoarece in timpul in care traia el asa era cu limita orice...
El se comporta asa cu tine deoarece tie frica de el(intr-un fel) si nu il bagi in seama.
Incearca sa vorbesti cu el despre ce ii place lui.
Era mai demult o vorba "Respect pentru Respect"
Asa ca daca tu ii vei oferi respect si el te va respecta, iar limitele acelea pot disparea.

P.S: Daca o sa vorbesti cu el, sa nu vorbesti cu frica, trebuie sa stii sa ii dai mereu replica.
El se comporta asa pentru ca ii pasa de tine, iar daca tu vei pleca este posibilitatea sa se apuce de bautura si nu e bine.

Asa e si taicamio, mai putin partea cu bautura big grin

| Andrei9090 explică (pentru RaresHS):

Îl respect si i am respectat orice cuvant care mi l a spus, de aceea am ales sa raman cu el si sa nu plec si eu. Dar nu se comporta deloc frumos si nu ma apreciaza, aleg sa l mint cu diferite chestii ca sa l conving sa ma lase nu stiu unde. nu am o relatie de prietenie cu el, si nu ma intelege mai deloc chiar daca si eu sunt barbat la fel ca el. nu pot sa l mai suport, ma bazez mult mai mult sunt mult mai deschis si am mai multa incredere in unchiul meu decat in tata ( si unchiul meu are aceeasi parere ca a mea despre tata ca nu e de trait cu el in asemenea conditii care ti le pune) sunt sigur ca unchiul meu ma cunoaste mai bine decat tata, tata ma cunoste doar cum sunt eu cu el, nu cum sunt eu cu adevarat, cum sunt eu in afara casei... eu oricum nu fumez nu beau nu am probleme de genu, dar totusi se comporta asa cu mine, m-am saturat si vreau sa imi iau viata in maini, cand ma gandesc sa l infrunt si sa plec intr o zi ma simt deja mult mai fericit, numai cand ma gandesc, si fratele meu la fel cand a plecat imi spunea cat de bine e sa nu l mai ai pe tata pe cap, sa fii singur sa faci ce vrei. eu doar vreau sa mi fac un rost in viata nu sa fac ce vreau, oricum daca continui cum sunt acum nu ajung nici pana in clasa a XII a, m-am obisnuit sa stau degeaba toata ziua nici caietul nu l mai deschid, si nu am altceva ce sa fac ca sa fie si tata de acord. asa daca as fi pe cont propriu as respira si eu mai bine. m-am saturat sa fiu ca in inchisoare, trecem unu pe langa celalalt in casa si mananc, de parca stau in gazda, doar ca am voie afara doar pana la 8 jum. am nevoie si de mai multa libertate, nu stiu ce sa mai fac, de vorbit nu poti sa vorbesti doar sa l pui in fata faptului implinit

| RaresHS a răspuns (pentru Andrei9090):

Gaseste un lucru care ii place(pescuitul ex) si spune asa.
Tata vrei sa mergem la pescuit?
Si spune-i tot ce vrea sa auda.
Fal sa rada chiar daca nu e adevarat ce ai spus doar fal sa rada.
Si sa vorbesti ca si cu un prieten cu el.
Nu e o solutie sa te muti.
El se simte si se comporta asa cu tine pentru ca a divortat, iar tu trebuie sa il faci sa nu se mai gandeasca la asta.