| Alexandru698 a întrebat:

Mai am putin si termin clasa a 12a si doresc sa dau la o facultate, insa nu m-am gandit la un domeniu. Dupa parerea voastra ce facultate ar merita sa urmez raportandu-ma desigur si la un serviciu bine platit.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cererea ta este total gresita, fiindca nu stim noi cat esti tu de capabil si ce meserie vrei sa prifesezi in viata ta, ca nu-ti alegi o profesie pentru 1-2 ani, ci pentru urmatorii 40 de ani.

Un serviciul bine platit se obtine cu multa munca, ani multi dupa ce termini o facultatea.
Din pacate, NICI o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, asta fiind treaba ta sa-ti cauti servici dupa terminarea facultatii, sa mergi pe la interviuri si sa impresionezi directorii ca sa te angajeze, sperand ca dupa 5-10 ani, sa ajungi un sefulet de birou sau un inginer bun, ca sa-ti creasca salariul.

| Alexandru698 explică (pentru Violleta2022):

Din pacate acesta este adevarul. Poate o sa reusesc sa ma axez in strainatate pe un job bine platit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru698):

Si cum te-ai vedea tu intr-o munca in strainatate, bine platita, daca tu nu ai nici o calificare?
Ai idee cate milioane de romani au facut facultatea si stau acasa, neangajati sau cati cu facultate, merg la cules de struguri si capsuni prin Spania?
Tu stii cat de greu este sa aplici pentru joburi bine platite in afara tarii?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai in principiu... daca doar la bani te gandesti si la siguranta, probabil ar trebui sa alegi dintre it/medicina/... drept?

Dar trebuie sa faci si ce crezi tu ca ti-ar placea. Si cum imi place mie sa zic, urmeaza oportunitatea si adu pasiunea cu tine in tot ceea ce faci.

Si nu uita sa te distrezi! big grin

Mult succes iti doresc in tot ceea ce faci! ^_^

| Alexandru698 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc si eu pentru raspuns.

| Nirvanaaa a răspuns:

Facultatea de informatica pentru a profesa in domeniul IT. Poate politehnica. Pentru medicina nu ai suficient timp sa te pregatești, dar acest lucru depinde de tine. Depinde și de ceea ce îți place tie sa faci.