| anonim_4396 a întrebat:

Momentan studiez lb. engleza in regim bilingv la un liceu cu profil filologie si in viitor m-am orientat spre Facultatea de Litere (limbi moderne aplicate engleza+franceza).
Ce parere aveti despre acest domeniu?
Ma refer la posibilitatea de angajare dupa terminarea studiilor atat in Romania cat si in strainatate.(oportunitati)

1 răspuns:
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Si eu m-am orientat spre filologie. Dupa terminarea liceului m-am gandit sa ma duc la Facultatea de Drept.
Daca faci dreptul ai sanse mai mari la niste meserii mai bune (plus, un salariu mai mare).
Dupa ce vei termina Facultatea de Litere, in cel mai fericit caz vei ajunge profesor.In Romania profesorii nu sunt platiti, dar daca mergi in strainatate ai sanse.
Mai poti ajunge de la Litere traducator, ziarist, jurnalist.
Insa daca mergi la Drept, poti sa alegi dintre : avocat, notar, judecator, procuror, magistrat, manager.
Este adevarat ca la drept sunt mai multe chestii de facut, este mai greu, sunt anii de ucenicie, si bla bla, dar merita, daca poti sa intri la o facultate mai buna, ar trebui sa o faci.
Totusi, tu trebuie sa te gandesti foarte bine la ce vrei sa mergi, ca mai tarziu sa nu ai regrete.
Succes in viata!