| anonim_4396 a întrebat:

Nu e vorba despre mine și nici despre cineva familiar, ci despre o buna prietena. Sa va explic situația. Ea locuiește cu părinții ei. De miercuri, mama ei a inceput sa se comporte ciudat. E mult mai tristă, a luat-o în brațe pe prietena mea (lucru care nu s-a mai întâmplat), i-a spus că indiferent de ce aude de la lume să știe că o iubește chiar daca nu i-a arătat până acum, crede că fetele ei (prietena mea și sora ei) îl iubesc mai mult pe tatăl lor (adică asta a spus). Prietena mea i-a spus că nu e adevărat, că ea îi iubește pe amândoi la fel. Plus că a început să plângă în fața ei (mama prietenii mele) și a rugat-o sa nu îi spună tatălui. La fel a procedat și cu sora mai mica, a imbratisat-o. Din cate mi-a povestit are o stare foarte ciudată, fapt care o îngrijorează pe prietena mea enorm. Ne-am chinuit sa aflam ce are, părinții ei nu ii zic. O fi făcut vreun accident, are mama ei o boala sau ce a pățit? Nu e dintr-o familie de oameni răi, sigur nu a făcut rău cuiva intenționat. Ce credeți că a pățit? E urgent. Chiar vreau sa o ajut pe prietena mea și incerc pe cat posibil sa aflu. Mama ei se comporta ciudat. De exemplu a dormit cu soțul ei, soțul ei o sărută mai des, lucru care nu se intampla niciodata. Pe mine mă sperie situația și vreau să fac cumva sa descopăr. Nu veniți cu idei cum să o întrebe pentru că nu ii va spune și se va strica situația mult. Ce credeți că ar putea avea mama ei? Ce perioada dificila?

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Și de ce crezi tu că ar trebui să faci ceva?
Nu ar trebui să te bagi în problemele altora.
Lasă lucrurile așa cum sunt.

| devilshelp a răspuns:

Parerea mea e ca e o problema de familie si nu ar trebui sa te bagi indiferent de cat de mult vrei sa iti ajuti prietena. Daca parintii ei considera ca e ceva care ar putea sa le faca rau fetelor daca ar afla atunci nu e treaba ta sa descoperi, probabil au un motiv bun pentru care o fac, mai mult ati ingreuna situatia si ati complica treburile. Sunt sigura ca atunci cand va fi pregatita le va spune. Tot ce poate sa faca prietena ta e sa ii ofere la fel de mult afectiune mamei ei si sa aiba incredere ca face ce e mai bine pentru ea

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru devilshelp):

Pai asta e ideea, nu vreau să mă bag. Voiam să merg la ea azi, dar ne-am gândit să nu creadă mama ei că profitam de starea ei ca să ne întâlnim. Prietena mea e îngrijorată și se gândește că dacă ar afla poate s-ar mai liniști sau ar ști mai exact ce să facă. Afecțiune ii da, dar o frământă ideea ca mama ei are ceva. Mama ei nu obișnuiește să îi spună multe lucruri și din cauza asta ea are impresia că nu va afla. Ea in general nu ii spune lucruri. Nici personale, nici generale.

| devilshelp a răspuns (pentru IoanaFrancesca):

Atunci ai putea sa incerci sa o distragi. De exemplu sa iesiti la un film impreuna, sa aveti o seara de fete etc. Cam asta e rolul unei prietene, sa iti fie alaturi asa cum poate
Si nu cred ca s-ar linisti daca ar afla. Adica daca doamne fereste ar fi vreo problema serioasa ar putea sa ii cauzeze si mai mult stres. Inteleg ca nu ii place sa fie in "intuneric" dar ar putea sa incerce sa vorbeasca cu mama ei si sa ii explice ce simte, nu sa incerce sa o convinga sa ii spuna. Asa parintii ei pot evalua situatia si sa decida intr-un final daca sa ii spuna sau nu

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru devilshelp):

Mulțumesc tuturor de sfaturi, o să țin cont. Nu mă bag eu aiurea în treaba ei, mi-a cerut ajutorul și am încercat să o ajut cu ce am știu. Mulțumesc încă odată happy

| Katie1356 a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu devilshelp, pana la urma parintii stiu ce e mai bine pentru copii lor si cauta cel mai bun moment sa le spuna ceva. Faptul ca tu acum cauti rezolvari si prietena ta stie ca o ajuti, va pune mai multa presiune pe ea, pe a face presupuneri mai grave ce nu isi au rostul.