| ChituAlexandru1289 a întrebat:

O sa incep direct cu problema mea: am 16 ani si de aproximativ 4 ani stau NUMAI in casa.Nu am prieteni ( sunt baiat ), nu am cu cine comunica, nu ies din casă, etc. Ieri am întrebat părinții daca ma lasa sa fac sala ( sa ma antrenez pentru a da la academia de politie ) si au spus că nu.In privinta a multor lucruri nu sunt de acord ( am vrut sa merg la parada de pe 1 dec si nu m-au lăsat, nu singur, ci cu parintii ). Sunt disperat, simt ca înnebunesc singur atata timp! Si daca întrebați de prietena de ce nu imi fac...imi place de o fata, dar imi e rusine sa ii scriu, imi e rusine de cum arat, după părerea mea sunt cam grasut (76 kg si am undeva la 1.73 cred sau chiar 1.75). Credeti ca este gresit ce fac părinții mei? Ca ma lasa numai in casa si sambata si duminica nu iesim nicăieri, ca nu comunica cu mine deloc? Voi ce ati face in locul meu? Multumesc pentru timpul acordat citirii acestei întrebări! Va doresc o zi minunata!

Răspuns Apreciat de Editori
| Geici7474 a răspuns:

Imi pare rau ca parintii tai sunt asa de stricti, poate ar trebui sa stai de vorba cu ei si sa le explici ca ai o anumita varsta si daca iesi si tu pe afara, nu o sa te fure tiganii. Oricum, daca observi ca nu vor sub nicio forma sa iti ofere "libertatea" cuvenita, ar trebui sa vezi partea buna lucrurilor. Incepe sa citesti, sa te uiti la filme si seriale bune, sa te documentezi si sa incepi sa te dezvolti pe plan personal. Din punctul meu de vedere este mult mai important timpul petrecut cu tine decat cu alte persoane. Este ok sa iesi din cand in cand, dar sa stii ca de multe ori iti irosesti timpul daca nu stai cu persoane mult mai mature de la care ai ce invata. Si nu ar trebui sa ai o stima de sine atat de scazuta, fiecare persoana are farmecul ei, fiecare este frumoasa in felul ei, indiferent daca este grasa sau slaba, daca are acnee sau nu, daca este inalta sau scunda. Daca tie iti place de o fata, da-i mesaj, nu ai ce pierde. Adica care ar fi cel mai rau lucru care ti s-ar putea intampla? Te-ar lasa in seen sau te-ar baga in fz. Daca aceea atractie nu este reciproca, asta este, treci la urmatoarealaughing, incearca sa combini alta tipa. Si daca vrei sa dai la academie, neaparat trebuie sa faci sport ca altfel nu ai sanse. Incearca sa faci exercitii la tine acasa daca nu poti sa te duci la sala.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La scoala nu mergi deloc de 4 ani?

| ChituAlexandru1289 explică (pentru Violleta2022):

La scoala ma duc, dar nici acolo nu am cu cine vorbi, băieții sunt diferiți de mine, fumeaza, consuma alcool.Nu zic ca e bine ce fac ei, dar trebuie sa ai o limita, nu sa te inbeti la 16 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ChituAlexandru1289):

Da-mi voie sa ma indoiesc ca toti baietii din scoala fumeaza si consuma alcool. Din cateva sute de copii, nu ai gasit nici unul cu care sa te imprietenesti?
Impune-ti sa iesi afara, sa vorbesti cu un vecin, sa iti faci un pieten sau prietena din clasa ta, sa discuti cu oamenii, pentru ca nu-i normal sa te izolezi in casa si sa devii un inadaptabil, pentru ca asta, iti va afecta masiv viitorul.

| FaraNumePls a răspuns:

Asa fac si ai mei. Nici eu nu prea ies afara dar ies, nu stiu cum sa zic. Am cateva cunostinte cu care mai ies din cand in cand (din am in paște). Stai linistit ca mai ai 2 ai si ai scapat (atunci o sa te lase unde vrei, chiar sa te muți). Pana la 18 ani aproape toti parintii fac la fel, dupa 18 se simt mai bine, eliberati daca vrei. Mai asteapta putin, ori... încearcă sa vorbesti cu ei si eventual du-te la psihologul scolii (sa stii ca nu e de nebuni asa cum au mai zis unii pe aici), eu am fost o singura data si m-am simtit mai bine. Cel mai probabil o sa-ti spuna ca ei te iubesc mult si ca de aia sunt asa protectori.

| Likncb a răspuns:

Despre parintii tai, nu am ce zice..aici depinde de tine, daca ramai asa/faci si tu un pas in fata si spui ce ai pe inima.De iubita, nu ai de ce sa-ti fie frica, du-te la ea si incearca o combinatie sau mai stai si vorbesti pe telefon(mess/wapp) si vezi tu.Prieteni... pai incearca cu. colegii tai, in general cei mai destepti si cu capul pe umeri, nu te duce cu cei fumatori/delicventi (apropo! NU TE APUCA DE FUMAT! Nu doar ca iti pierzi prietenii/nu iti faci, dar iti distrugi si viata), si cei cu mai putini prieteni/fara. Sper ca te ajut cu acest mesaj.