| SucDăMere a întrebat:

Salut...
Pățesc des sa ma simt prost sa accept bani când cineva îmi oferă fie ca e ziua mea sau oricare alta ocazie, și tot la fel de des se întâmplă să nu mi se înțeleagă refuzul și sa mi se dea forțat și sa mi se bage replica "ma supăr dacă nu iei" știu ca o sa spuneți ca wow, primul om care refuza bani, dar ma gândesc ca persoana respectiva ar fi putut sa ii utilizeze în folosul ei, și îmi oferă ca să nu se simtă prost, de fapt m-ar bucura sa se simtă bine la ziua mea de exemplu și atat.
As dori sa știu, cum as putea sa refuz în asa fel încât sa se înțeleagă clar ca nu e nevoie și sa păstreze banii, sau în alt caz... sa întorc oarecum gestul.
Nu vreau glume proaste precum "da-i încoa" sau "am eu nevoie de ei dacă nu ii vrei"
Funda

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa zici ca intelegi cat de dura e viata cu guvernul corupt care il avem si nu ai nevoie de banii lor, asa se prind ca bati apropo la ce salarii mici si preturi mari sant in tara

| Bariel a răspuns:

Fi sincer, le spui ce ne ai spus si noua. Spune le ca te simti prost sa accepti bani si ca te bucuri daca se simt bine la ziua ta, atat.

Răspuns utilizator avertizat
| varcopisicul a răspuns:

Pfffff așa face bunica și uhh eu îi spun că "da, da, mulțumesc" și îi pun pe masă (unde nu vede ea) și-i las acolo când plec, asta în cazul când sunt eu la ea. dar nu știu hmm. poate inainte de a pleca poți opri persoana și să-i explici cum te simți în legătură cu asta și să îi dai înapoi

| Mivelyn a răspuns:

Pur si simplu ii multumesti si spui ca nu e nevoie, apreciezi gestul dar fara suparare nu poti sa ii primesti. Daca e ziua ta, nu e frumos sa ii refuzi, asa e cadoul si atat poate sa iti dea atentia. Ii multumesti si daca nu ai nevoie de acei bani ii dai la cineva de pe strada care are nevoie si toata lumea e WIN.