| wolfman22 a întrebat:

Salut, pe 18 aprilie voi pleca la viena dar am o problema, tatal meu este in romania iar mama este in germania, ce solutie aveti pentru a imi da procura pentru a iesi din tara!?

DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este procura ci o declaratie pe proprie raspundere, prin care parintii isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major(art.30 din L.248/1995). Tatal va da declaratia la un notar public si mama ta la o reprezentanta a Romaniei din Germania(Ambasada ori Consulat), se poate si asa, nu este nevoie de o singura declaratie. Numai bine!

| dandelion a răspuns:

Mama ta ar trebui să meargă la ambasada română acolo unde e si să-ți perfecteze documentele acolo. Apoi cei de la Ambasadă ți-l vor trimite. Între timp mergi cu tatăl tău la un notar, el semnează autorizația si ai drum liber. Cu ambasada ar trebui să te grăbesti, căci uneori poate să dureze.

| DenysaDulcika a răspuns:

Pai nu prea le am eu cu actele, dar n-ai putea sa-i ceri mamei tale sa-ti trimita acest act sau ce o fi laughing prin fax? (dupa cum am spus nu ma pricep la acte)