| Cristian_George_1993_Oogx a întrebat:

Salut, pe 29 iunie se fac înscrierile pentru liceu... La profil servicii filiera tehnologica, Turism și Alimentație este profesionala sau depinde de liceu?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Filiera tehnologica a unei scoli, fie ca este vorba de profilul servicii, fie ca este de profilul tehnic, este o filiera care apartinte de invatamantul liceal, nicidecum de invatamantul profesional de 3 ani! La completarea fisei proprii de optiuni in vederea repartizarii computerizate in cadrul invatamatului liceal, poti alege intre 2 filiere care functioneaza in cadrul invatamantului liceal :
1. filiera teoretica cu profilul real si profilul umanistic. Fiecare dintre aceste profile au cate 2 specializari(profil relal cu specializarile :mate-info si stiinte ale naturii; profil umanistic cu specializarile:filologie si stiinte sociale)
2. filiera tehnologica cu profilul servicii si profilul tehnic. Fiecare profil are mai mult de doua specializari din care poti alege.