| florin266 a întrebat:

Salut,
Peste o luna este majoratul meu, din pacate nu cred ca pot sa-l organizez din motive financiare. Sunt de la sat si parintii mei lucreaza cu ziua, nu au un loc de munca stabil, ei sunt platiti cu 10 lei pe ora pentru munca pe care o depun, destul de grea as zice (mai am 2 surori, cea mare este la oras deci numai 4 membri ai familiei in aceeasi casa). Ai mei nu cred ca au mai mult de 1000e in total, cred ca ma clasific la saraci. Am reusit in ultimele 3-4 luni sa fac niste bani (2500-3000e), un fel de dropshipping pe discord. Acum nu stiu ce sa fac, daca sa organizez vreo ceva sau nu, desi voi fi luat la intrebari de altii in legatura cu asta. Specific ca vreau sa urmez o scoala de soferi si poate strang bani si pentru o masina. E greu mai ales singur, destul de naspa cand parintii nu au un serviciu sad. Des vad colegi si prieteni care o duc foarte bine financiar, nu au absolut nicio problema cu ajutorul parintilor, iar eu pot doar sa admir.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci nici o petrecere, ca nu moare nimeni din atata lucru.
Mai bine iti ajuti parintii cu bani, cumparati de mancare si platiti facturile, ca astea sunt vitale in viata, nu sa-ti distrezi prietenii si sa cheltui pentru ei.

In occident este un alt obicei, cand este ziua de nastere a cuiva se organzieaza petrecere la un restuarnat si toata lumea pune bani sa plateasca mancarea si bautura, dar nu se ofera cadouri, fiindca prietenii platesc si masa sarbatoritului (cel sarbatorit neplatind nimic).

Numai in Romania este obiceiul asta idiot sa cheltui ca sa-ti imbuibi prietenii cu bautura si mancare, iar ei sa-ti aduc o minge gaurita cadou, ca sa rada de tine, sau o sticla de bautura pe care tot ei o beau.

Crede-ma ca nu pierzi nimic, daca nu faci petrecere!
Zile de nastere vei mai avea in fiecare an si poti face o petrecere cand ai servici si bani suficienti sa-i arunci pe prieteni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Inviți prietenii apropiați la o cofetărie, pui flori și baloane pe masă, consumația 20 lei de persoană.

| Rozenn a răspuns:

Pune un sfet din banii pe care i-ai strâns, să zicem 500 sau 700 de lei, și organizează ceva restrâns, nu cumpăra produse foarte scumpe ca să nu "bată la ochi".

| haileewatson a răspuns:

Invitati prietenii la un suc si o prajitura, nimic extravagant, pentru ca ai nevoie de banii pe care i-ai strans. Nu poti sa-i arunci pe o petrecere sau ceva. Te sfatuiesc sa incepi scoala de soferi, si sa continui sa strangi bani pentru a te muta la oras. La oras vei avea posibilitatea sa-ti gasesti un loc de munca mai bine platit si cine stie, poate sa mergi la facultate sau sa faci un curs de specializare. Pentru varsta ta, ideal e sa investesti in tine si in a iesi din sat!