| Meeee2 a întrebat:

Revin, sunt foarte stresat, am 18 ani si nu reusesc sa imi gasesc o prietena, nu stiu sa vorbesc cu o fata si sunt foarte prost, chiar ma judec mereu si am fost si la psiholog si psihiatru.

Răspuns Câştigător
| Andra9pk a răspuns:

Dar de ce nu te iei si tu dupa alti baieti? vezi si tu cum vb altii cu fetele. Ca nimeni nu s-a nascut invatat si mare cuceritor. De ce atata nesiguranta pe tine? Cauta o fata mai pe genul tau, ca sa iti fie mai usor..cauta ceva in comun cu ea. subiecte de vb se gasesc.
Prost nu esti, doar prea timid si neincrezator, nesigur pe tine.
Teama ca vei fi respins? teama asta o poate avea orice baiat, nu ai fi nici primul nici ultimul respins de o fata.
Teama ca te vei bâlbâi sau pierde cu firea in fata ei? Si ce? Iti ceri si tu scuze mai razand asa laughing si treci mai departe, continui... isi va da ea seama ca ai emotii si o placi.

| Meeee2 explică (pentru Andra9pk):

Eu am multe defecte si sunt si urat gen dar mna ce sa fac am incercat de multe ori dar nu am avut noroc mereu a intervenit cineva

| Andra9pk a răspuns (pentru Meeee2):

Pai intervin altii mai increzatori.
Tu daca zici tot timpul :"sunt urat, sunt naspa, sunt asa si pe dincolo" nu o sa reusesti. Schimba-ti parerea despre tine. Daca tu ai o parere buna despre tine ar putea sa aiba si ceilalti.
Crezi ca toti ceilalti baieti care se dau la fete sunt mari frumuseti? sunt top modele? Nu, dar incearca si ei pana le iese. poate le iese din a 15a incercare. poate tie iti iese din a 20a incercare... fiecare sac isi are peticul. Odata si odata tot vei gasi persoana potrivita pentru tine, si cel mai des vine cand nu te astepti. poate se intampla sa mergi intr-un mall si sa ii pici cu tronc unei fete.pur si simplu..si sa iasa ceva frumos.

3 răspunsuri:
| KLiNK a răspuns:

Cu toate că ai dat funda, nu mă interesează. Am mai spus asta pe aici. Și o spun și acum. Cea mai bună metodă ca să te apropii de o fată este să ai totul centrat asupra persoanei tale, ci nu a ei. Adică nu te duci la ea cu atitudinea "Dacă mă respinge ce fac? Dacă își dă seama că sunt timid?". Adopți o altă ipostază: "Hai să vorbesc cu ea să văd ce fel de persoană este. Să o studiez. Să văd dacă ea mă merită pe mine, nu invers. Pentru că vreau să aleg pe cineva ok pentru mine" Înțelegi? Știu că mentalitatea asta este puțin egoistă, dar îți dă încrederea de care ai nevoie. Și dacă te gândești puțin, este o mentalitate corectă. Nu ești o reclamă umblătoare să aștepți să vezi dacă te alege fata sau nu. Nu te gândi la chestia asta. Ești respins? Asta e tati. Probabil nu ești genul ei. Ea nu te respinge pentru defectele tale. Te respinge pentru faptul că nu încearcă să te cunoască mai bine. Mulți băieți pică la treaba asta. Mulți băieți care, deși au un caracter "jos pălăria", nu reușesc să se concentreze asupra lor. Fata îl vede pe băiat că e nesigur pe el și își dă seama că nu prea are chef de așa ceva. Deci îl lasă "cu ochii în soare" cum s-ar zice. Prima impresie contează.