| whodatboy a întrebat:

Salut, s-ar putea sa fie o intrebare cam idioata, dar chiar ai nevoie de foarte multi prieteni? Am trecut in ultima vreme prin foarte multe probleme legate de o fata cu care ma inteleg foarte bine. Noi 2 suntem prieteni foarte buni, ne cunoastem de 5 ani si ne petrecem timpul impreuna. Ceilalti au inceput toata aceasta CEARTA deoarece ea ar fi mintit din cauza unei chestii legate de relatia ei. Am incercat sa fiu de partea tuturor, dar cel mai mult am incercat sa o ajut pe ea. Ei au crezut ca eu ii spuneam tot ce barfeau despre ea, insa eu nu zis am nimic din tot ce au spus despre ea. Iar de la chestia asta, nu au mai acceptat-o in gasca lor de prieteni, dar nici pe mine. Un tip din gasca aceea e problema cea mai mare pentru ca face misto de noi si ne jigneste destul de urat (e genul ala de badboy, dar in realitate e un ***), insa noi nu punem la suflet sau sa luam totul in serios din ce spune el. Asa ca am nevoie de niste sfaturi legate despre "prietenii" de genul si cum sa scap de ele.
Astept raspunsuri si va multumesc din tot sufletul!

Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Conteaza sa ai prieteni adevarati langa tine. Decat multi care sunt doar de fatada, mai bine mai putini, dar carora le pasa de tine. Grupurile sociale pot fi mai mari sau mai mici (2-3 persoane, de exemplu). Nu e ceva foarte rau daca nu ai foarte multi prieteni. Cu acestia ne distram, radem, ne certam/impacam, ne sfatuim deseori.
Fiecare om e diferit, are anumite reactii comportamentale, are convingeri greu de schimbat, poate fi sincer sau nu etc. Prietena ta a mintit despre relatia ei. Bine. Si? Acesta era un motiv sa o scoata din grupul vostru? Din punctul meu de vedere acestea sunt niste copilarii.
Deja ai scapat de anturajul acesta. Cauta persoane care nu fac misto de altii si stiu ce e respectul.
Cautati-va alti prieteni/colegi/cunostinte care sa se alature grupului vostru.
Din experienta mea, evit tipul de persoana care vorbeste de rau pe cineva, apoi vorbeste fara nicio problema cand se intalneste cu respectiva persoana. De exemplu: Colegul X il barfea pe Y si zicea ca nu il suporta. Y il vede pe X, se intalnesc si discuta, rad impreuna.
Prieteniile ar trebui alese cu grija. Fereste-te de minciuni, barfe si de lipsa respectului din partea altora.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Ce inseamna prieteni pentru tine? pentru mine reprezinta un idealism, cineva apropiat mie,in cineva care am incredere provizorie mai mare decat intr-un necunoscut, prieten =acelasi pasiuni,gandire, cu care am ce discuta, care e de acord cu mine, nu vad de ce ai avea un prieten cu care sa te contrazici mereu, ai inteles ideea, ai tu oare ai prieteni? 1? 2? oare e cam mult, asta stii doar tu