| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sambata am 3 saptamani de cand ma dau cu epiduo gel, cu un gel de curatare si ceva de hidratare de la isis pharma, asta a spus sa iau dermatologul pentru acnee dar eu nu prea vad vreo diferenta. Sa ma dau in continuare sau e degeaba?

5 răspunsuri:
| Lecorbusier a răspuns:

Din pacate, in special daca esti in perioada adolescentei si acneea este in genele familiei tale, nu se duce cu o simpla crema ci cu timpul.continua totusi sa o aplici incearca sa ti acneea sub control daca nu poate sa dispara cu totu macar sa nu devina mai rau

| johnww a răspuns (pentru Lecorbusier):

Pai am 16 ani, la mine in familie nu a avut nimeni din astea pe fata

| Anonymous4433 a răspuns:

Sincer, si eu am fost la o farmacista si la dermatolog cu aceeasi problema, si mi-au prescris retete care, desi erau destul de scumpe, nu prea au facut mare lucru.
Eu inca mai am cosuri si roseata pe fata, si se vede f urat, mai ales in poze, in 'selfieuri'. Singura chestie care chiar a functional cat de cat, pentru mine, a fost un medicament cu antibiotic, '' DUAC GEL'' se numeste, il poti cauta pe net sa-ti comanzi online. Nu incerc sa fac vreo reclama sau cv. Asta merge daca ai acnee moderata, eu aveam o forma ceva mai' grava', acum fata mea e cv mai bine.
Daca nu, poti sa incerci 'tea tree oil' sau ulei de arbore de ceai, gasesti la farmaciile naturiste.Contine peroxid de benzoil, un antibiotic care omoara bacterile de pe piele, ce cauzeaza acnee. Pui cateva picaturi de ulei cu 2 lingurite de apa si aplici amestecul pe fata cu o discheta de vata, tamponand.

| johnww a răspuns (pentru Anonymous4433):

Peroxid de benzoil din asta are si gelul asta cu care ma dau 2, 5%

| Anonymous4433 a răspuns (pentru johnww):

S-ar putea sa fie cpncentratia prea mica atunci