| AlexandruMircea2003 a întrebat:

Salut, scoala din Romania ce parere aveti despre ea? Mi se pare ca ar trebui sa se schimbe ceva adica de 200 de ani nu s-a schimbat nimic, nimic.De ce nu pot invata / deveni ce vreau invata zic ei asta dar nu e adevarat. Uitati-va la Prince Ea acolo a spus tot ce trebuie de spus.Deci putem face ceva, noi locuitori acestei tari? O petitie, habar nu am. Inainte sa vina oamenii cu gandire de robot, sa nu comenteze aici, deci ce sa facem, ar trebui sa facem ceva si ce parere aveti.

14 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Școala in momentul de fata se bazează pe memorarea unor informații și nu pe formarea elevilor astfel încât ei sa gândească, sa poată produce ceva, sa aibă imaginație. Asta e problema. O mâna de oameni nu vor schimba nimic, cei de la minister iau toate deciziile.

| Nemessys a răspuns:

Pacat ca scoala ne testeaza memoria ci nu inteligenta. Adica totusi care-i faza? :/ Ii urasc pe aia care au note de 9-10 si se cred destepti. Si eu as putea sa inva o lectie tocind-o, urmatoarea zi :,, DOMNU' PROFESOR, MA ASCULTATI?!" Zic lectia ca pe un robot si uite ca 10 este pus in catalog. Acum care-i diferenta? Faza este ca nota aia ramane pana la sfarsitul anului in catalog, dar lectia pe care am invatat-o eu, nu ramane in mintewinking. Si na. asa pot face la toate lectiile, termin anul cu 10 si cu ce raman in cap? A da, cu nimic! Deoarece acele informatii de ajuta doar ca sa obtinem o nota amarata si dupa nu ne mai intreaba nimeni acea informatie. Ai invatat, te-a ascultat, ti-a pus nota, pa lectie nefolositoare, hai cu alta. Inloc sa ne faca sa gandim logic, sa ne puna mintea la contributie, sa gandim ne miscam mintea mai repede. Adica daca cineva ne intreaba ceva (nu chiar o anumita informatie), in momentul ala in care ne gandim, pe fata noastra sa nu se citeasca cuvantul,, prost".

As prefera totusi sa invatam ceva util, ceva care chiar trebuie sa tinem minte si fara acea informatie sa avem o sansa in minus la o viata frumoasa. Si bineinteles ca acele informatii sa le impartasim si cu copii nostri.

Se poate face ceva insa nu exista interes. Oricum, o tara de prosti e mai usor de condus decat una de inteligenti. happy

| Notmyaccount a răspuns (pentru Nemessys):

Ti-am citit comentariul, si nu am putut trece peste ura cu care ai scris despre elvii buni al sistemului nostru de invatamant. Vreau sa incep prin a-ti spune, din proprie experienta, ca elevii de 9-10 nu sunt tocilari. Daca ai avea o vaga idee despre matematica, grmatica, fizica si alte materii, ai sti, ca acestea nu pot fi tocite. Ca sa obti o nota de 10 la o teza la matematica, sunt intr-adevar cateva ore de munca, de exersare, de perfectionare, dar in niciun caz de toceala. Nu ma cred despteapta pentru notele pe care le am, dar in momentul in care ma ataci spunandu-mi ca tocesc, te voi ataca si eu cu armele mele. Si stii de ce? Pentru ca a exersa este mult nai greu decat a toci. Stii de ce nu stau degeaba? Stii de ce nu pot sa ma multumesc cu note mai mici decat 9? Datorita asteptarilor mele care sunt foarte sus si din cauza sistemului care ma obliga sa inttu la un liceu bun ca sa imi satisfac asteptarile.
Asa ca data viitoare, inainte sa afirmi cu atata ura, ca elevii de 9-10 sunt doar niste tocilari, poate vrei sa te pui pentru cateva momente in pielea lor.

| Nemessys a răspuns (pentru Notmyaccount):

Eu prin tocilar ma refer la aia care invata DOAR CA SA SE LAUDE si care cred ca in viitor o sa aiba 100% sanse de a fi milionari. Atat!
Nu iti zic tie ca esti proasta ca tocesti sau ca nu te ajuta sau ca bla bla bla. Recunosc ca sunt putin cam lenes cand vine vorba de invatat, dar totusi iau note bune cat sa nu am probleme la sedinte, sau sa ma arate lumea cu degetul. Eu daca ma mentin la mediile de 7.50-8-9, sunt multimit. Nu imi trebuie mai mult.

,, Nu ma cred despteapta pentru notele pe care le am"
FOARTE BINE, EU DE ASTA ZICEAM!
Tu chiar nu mi-ai citit cu atentie raspunul? Daca o faceai, ai fi vazut ca am scris :,, Ii urasc pe aia care au note de 9-10 si se cred destepti".

In schimb, ii apreciez pe aia care invata doar pentru ca asa vor ei pentru ca hai sa fim seriosi, un catalog de 8-9-10 e mult mai frumos decat unul de 5-6-7 poate chiar si 8. Sau genul ala de elevi care invata ca sa-si multumeasca parintii. Elevii de genul chiar ii respect si nu am sa-i trag in jos si sa le zic : ba. inveti degeaba, oricum nu te ajuta la nimic" Oricum, stiu si eu senzatia aia cand iei o nota mare. Te face sa te simti mai bine. ^_^ Si stiu ca nu trebuie sa tocesti ca sa ai note mari. Cei care trebuie sa toceasca sunt elevii care nu inteleg mai nimic si care nu au interes pentru materiile respective. In timp ce la unu daca-si da interesul si chiar vrea sa invete, o face intr-un timp foarte scurt.

Deci. trebuie sa mai repet? Ok. mai repet pentru ultima data. Nu i-am facut tocilari. am zis ca-i urac pe aia care au note de 9-10 SI SE CRED DESTEPTI. Daca scriam fara,, si se cred destepti", atunci da, acceptam ceea ce ai scris tu mai sus, dar asa, nu prea. happy
Am doi baieti in clasa, care cand vine vorba de note sunt,, destepti", insa daca stai putin de vorba cu ei. aualeu. straight face. Si aia ma cred prost din cauza ca am note mai mici decat ei. happy

Oricum, nu poti zice ca unul care abia ia un 5 e mult mai destept decat unul cu 9-10. Doar ca nivelul meu de inteligenta a fost judecat de foarte multe ori, mai ales in generala din cauza notelor. In generala am avut un exemplu FOARTE bun, de colega, care avea note foarte mari, era chiar prima din clasa, dar daca stateai de vorba cu ea jumatate de ora, iti dadeai seama ce fel de persoana este. Iti dai seama si dupa modul cum vorbeste. happy

Sper ca ne-am inteles si scuze daca crezi ca te-am jignit. Keep up the good work!

Sa ai o zi frumoasa!

| peperonies a răspuns:

Pai poti sa inveti ca sa devii ce vrei in timpul liber si cand esti la scoala ai foarte mult timp liber.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Invatamantul e destul de varza,asa e,cu totii o stim dar ma rog,o sa se schimbe de tot in bine cand nu o sa mai fie mosii si babele astea comuniste cu burtile lasate la catedra,atunci o sa se schimbe.
Invatamantul asta are si multe minusuri dar si plusuri(nu multe,dar sunt), bine de vina sunt elevii aia mai batuti de soarta, daca nu iti convine la scoala, poti face ce fac si altii, sa mai chiulesti de la cate o ora, ca nimeni nu iti face nimic sau poti sa le zici profilor ca tie rau sau ca trebuie' sa pleci undeva si nu iti pun absente.

| Mclaren12 a răspuns:

Educatia in Romania este la pamant. Se preda o istorie rescrisa de castigatorii razboaielor mondiale (precum in mai toata lumea de altfel) si foarte multe informatii sunt inutile si nu te ajuta la nimic. Din cauza volumului de informatii foarte ridicat elevul roman se plictiseste de scoala si nu este dispus sa citeasca si sa fie informat. Mai adaugi la asta si indoctrinarea crestina si obtii oameni usor de manipulat.

| Notmyaccount a răspuns:

Heeey. Insfarsit cineva curios si interesat de situatia invatamantului din tara noastra.
Ce parere am despre scoala din Romania? Intr-adevar sistemul nu este stralucit, nici toti profesorii nu sunt straluciti si nici toti epevii nu subt straluciti. Sistemul( sau mai exact, cei care l au gandit) dau vina pe profesori si elevi. Profesorii dau vina pe elevi si pe sistem. Elevii dau vina pe profesori si pe sistem. Daca ai observat din ultimele trei propizitii, iti dai seama ca sistemul, profesorii si eleviinu cred ca le apartine macar o mica parte din vina. Cu totii am adus la ceea ce noi numim astazi scoala. Toti avem dreptul sa fim laudati pentru ceea ce am cladit, in acelasi timp trebuie sa fim constienti ca starea in care se afla sistemul de invatamant este cauzata tot de noi, indiferent ca suntem elevi, profesori sau cei care au gandit sistemul.
Imi e greu sa zic, dar nu! Noi nu putem face nimic. Petitii? Astea sunt prostii. Ok. Semnam petitia. Stii ce vor face parlamentarii cu ea? Se vor sterge la fund. Pentru ca o petitie nu reprezinta mare chestie. Putem sa trecem prin scoala asta de acum si cu multa ambitie sa ajungem in ipostaza in care sa putem schimba ceva.
Daca am avea un sistem asemanator celui din Germania care sa ne dea dreptul inca de mici sa alegem ce vrem sa facem, probabil ca ar fi diferit. De ce copilului care face sport de performanta i se baga matematica si romana la greu pe gat. Nu e clar ca nu are timpul necesar sa se ridice la nivelul impus. Bineinteles si multe alte cazuri.
Suntem inca o tara inapoiata in gandire, chiar daca ne chinuim zilnic sa demonstram contrariul.

| Nemessys a răspuns (pentru Notmyaccount):

Nu e bine sa-i lasam de mici ce vor sa faca. Fiecare copil isi imagineaza ca ar fi nu stiu ce, dar acea dorinta o schimba foarte des. Azi vrea sa fie politist, maine pompier, peste ceva timp doctor si tot asa...
Si eu am fost ceva de genul asta si abia acum un an, mi-am dat seama pentru ce sunt facut. Am mers multi ani pe un anumit drum, pana cand mi-am dat seama ca este gresit.

Noua ni se ofera diferite materii ca sa avem de unde alege. Dar nici asta nu este cine stie ce. Mie de exemplu, mi-a placut foarte mult romana din generala si poate daca aveam un gand sa fiu profesor de romana, mergeam pe tema asta, dar uite. m-am izbit de romana de a9-a si mda. happy S-a cam dus.
E intr-un fel ok, ca facem 12 clase de materii aproape nefolositoare. Insa e bine ca dupa atata timp, cred ca foarte multi oameni afla ce vor sa faca, la ce sunt buni, iar asa pot urma o facultate pe acel domeniu.

| Notmyaccount a răspuns (pentru Nemessys):

Nu era vorba despre faptul, ca un copil sa isi aleaga meseria de mic, ci despre faptul ca un copil poate sa aleaga intensitatea si dificultatea materiilor scolare. Ar fi destul de mult de explicat. Asa ca daca vrei sa intelegi la ceea ce ma refer, te sfatuiesc sa te informezi de sistemul de invatamant din Germania.

| Nemessys a răspuns (pentru Notmyaccount):

Ok, am sa o fac.

| AlexandruMircea2003 explică:

Va multumesc tuturor ca mi-ati impartasit parerile voastre, le-am citit pe toate, intr-adevar eu nu stiu de ce dar chiar nu pot intelege matematica, am facut meditatii, dar nada, si asa sunt batjocorit de toti, eu stiu niste lucruri despre IT si restul colegilor habar nu au ( ei bine asta se intampla acum 5-6 ani cand eram in a-5a ) si pentru ca eram suparat pe ei ( cei care radeau ) tot ma faceau prost ca nu sunt precum ei, si cred eu ca au fost influentati de profesori, cand ii lauda foarte mult si pe altii se enerveaza ca nu sunt buni la unele materii.Ei bine mai astept si alte pareri! O zi buna! big grin

| AlexandruMircea2003 explică:

A da mai am ceva de adaugat, eu cred ca putem face ceva, petitii in strada, revolutii in strada dar nimeni nu i-a atitudine din frica profesorilor. Si eu sincer nu as putea dar cred ca cineva poate incepe asa ceva.

| gmxmail a răspuns:

Scoala din Romania este iadul pe pamant! Un loc care promoveaza inegalitatea sociala, si ne invata cum sa fim "sclavul" perfect al celor de sus.