| 1Mihai1 a întrebat:

Spuneti-mi si mie cand se scrie "v-am" si cand se scrie "vam"? (sau v-om, vom)

Răspuns Câştigător
| RoXyRaLu a răspuns:

V-AM
aceasta ortograma se foloseste cand are un verb in spate.De exemplu:V-am facut pranzul. sau V-am pregatit camera.
VAM
acest cuvant nu exista in vocabularul romanesc.

V-OM
aceasta ortograma nu exista in limba romana.
VOM
acest cuvant se foloseste cand are in spate un verb.De exemplu:Vom face o carare prin padure. sau Vom merge la bunici.

2 răspunsuri:
| CompleteAndUtter a răspuns:

"Vam" si "v-om" nu existawinking. Se scrie doar "v-am" [ex.V-am spus eu.] si "vom" [ex.Vom reusi.]. Sper ca ai inteles thinking big grin.

| AlexC a răspuns:

Se scrie numai v-am:
v=voua, pronume personal
Am= eu am, verb auxiliar
EX: Eu v-am vazut pe voi.
Ce am facut? Am vazut.
Pe cine? Pe voi, v.
Nu exista cuvantul vam, daca stii tu ce inseamna te rog sa-mi zici si mie.