| anonim_4396 a întrebat:

stau asa si ma gandesc uneori! eu sunt Crestin Ortodox dar ma intreb Dumnezeu chiar exista? ce marturii avem ca Fiul Lui chiar a fost odata pe Pamant? cine este "Dumnezeul" celorlalte religii si ce spune istoria despre El?
Ce va face pe voi sa credeti in El? cand ati fost ultima data la o Biserica? cat de des mergeti la ea?

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ce ma face sa cred in Dumnezeu? Experineta.Nefasta,bineinteles.Ultima data cand am fost la biserica a fost de Pasti, in concluzie merg destul de rar.Ar fi multe de zis la capitolul asta, multe citate de dat, multe filozofii. Ii las pe altii sa faca asta:-j.Cuvintele raman cuvinte. Din fericire credinta se simte nu se demonstreaza.In legatura cu alti Dumnezei, poftim un trailer de la un film celebru, destul de intresant.In caz ca nu l-ai vazut inca:http://www.youtube.com/watch?v=17nknP2LbUc

| Micheline a răspuns:

Daca nu ar fi existat Dumnezeu nu ai fi existat nimic. Daca o sa citesti Biblia o sa afli si raspunsurile la intrebarile tale.Toate religiile cred in acelasi Dumnezeu numai ca elimina anumite conceptii.De exemplu:unele spun ca Fecioara Maria ar fi o simpla femeie, altele spun ca Iisus Hristos ar fi fost insurat si diferite chestii. Ce ma face sa cred in Dumnezeu? In primul rand avem 3 dovezi clare:Sfintele Moaste, icoanele facatoare de minuni si Lumina de la Ierusalim care se coboara din cer in noaptea Invieriihappy
Credinta se bazeaza pe vorba"Crede si nu cerceta".
La biserica ma duc duminicahappysi in zile de sarbatoarehappy.

| Minks a răspuns:

Nu exista dovezi, doar relatari ale unor apostoli, care erau analfabeti din pacate. Eu sunt ateu, de la niste intrebari am inceput si eu sa nu mai cred. E decizia ta daca mai crezi sau nu, dar daca deja ai inceput sa iti pui intrebari e clar ca nu stii nici tu ce sa crezi! happy

| MiRceA0980 a răspuns:

Pai... Nu a fost nimeni in ceruri si s-a intors sa ne spuna cum este acolo sau chesti. Da tu nu crezi in Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara modestie eu merg aproape in fiecare duminica la biserica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer ma cam bate ideea ca nu exista nimeni si nimic in timpul vietii si dupa moarte, cred ca suntem inconjurati numai de fenomene fizice si nu de voia lui Dumnezeu! dar nu stiu nici eu prea bine...