| Kiduuxz a întrebat:

Stiti metode de ingrosare a vocii? As vrea sa am vocea mai joasa, mai cu..bas sa zicem asa.
*sunt fata*
FUNDA.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Secretul unei voci mai groase îl găsim dacă ne uităm la fostul președinte American, John F. Kennedy. În unele interviuri, mai ales în dezbaterile politice, proiecta o voce adâncă, de undeva din partea de jos a gâtului.
Te rog să faci următorul lucru: îndreaptă-ți puțin gâtul (în mod normal el se află la un unghi față de verticală). Apoi, coboară puțin bărbia. Vei vedea că, dacă încerci să vorbești în aceste condiții, vocea ta va suna natural mai gros, fără efort.

Ei, nu trebuie să stai în acea poziție de fiecare dată când vorbești, însă ajută mai ales acum, la început. Cu toții putem să ne îngroșăm vocea la comandă, dacă vorbim din "josul gâtului".
Așa că:

– te rog să exersezi până mâine această voce cu toată lumea cu care vorbești
– bea apă regulat pentru a păstra corzile vocale în formă maximă
– trebuie să combini vocea cea groasă cu vocea ta normală, pentru că nu vei putea vorbi gros tot timpul. La început îți recomand să vorbești gros mai mult dar, pe termen lung, nu trebuie să o folosești decât în momentele cheie, cum ar fi abordările.

| Saramaria2098 a răspuns:

Apuca te de fumat.
?

| Qf3 a răspuns:

Nu exista metode de ați îngroșa vocea voce se angroașa când crești