| Division a întrebat:

Salut, sunt clasa a-8 si ma gandesc ca pe viitor sa urmez o profesie in domeniul informaticii, mai exact "Web Development". Intrebarea mea este: Daca urmez in liceu "Administrarea bazelor de date" pot pe facultate sa urmez "Web Development"?

8 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Cere sfatul unui profesor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu exista "pe facultate sa urmez "Web Development"". La facultate faci programare. Depinde de tine pe ce directie de specializezi.

Cat despre "Administrarea bazelor de date". Ce e asta un profil de liceu? ca sa faci fata la o facultate cu profil IT ai nevoie de un profil de mate info la liceu

| AC4S4 a răspuns:

"Daca urmez in liceu "Administrarea bazelor de date"" - Ce e asta mai exact? E o specializare de liceu?

Pentru "Web Development" iti sugerez sa urmezi un liceu cu specializarea matematica-informatica (intensiv informatica preferabil).
La facultate iti voi descrie niste domenii:
- Informatica Economica - Vei face si informatica si economie. O sa faci baze de date, programare (inclusiv web) si altele. Daca vrei sa mergi fix pe Web Development si nu vrei sa faci in plus, iti recomand acest domeniu.
- Matematica-Informatica - Aici faci mai multa programare decat la Informatica Economica, dar faci si mult mai multa matematica.
- Informatica/Calculatoare - Aici vei face foarte multa programare. Mult mai multa decat ai nevoie la Web Development.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Niciun programator nu are nevoie de mai putin informatica.
Nu stiu cum vezi tu... "Aici vei face foarte multa programare. Mult mai multa decat ai nevoie la Web Development"

| Division explică (pentru AC4S4):

"Daca urmez in liceu "Administrarea bazelor de date"" - Ce e asta mai exact? E o specializare de liceu?, in mare parte da, locuiesc in Moldova si aici este putin mai diferit uite un link > https://ceiti.md/rezultatele-admiterii/

| AC4S4 a răspuns (pentru Division):

Cu asta trebuia sa incepi... Nu stiu mai nimic despre sistemul de invatamant din Moldova.

| Rd79 a răspuns:

Atata timp cat ai o diploma de bac, te poti duce la orice facultate vrei. Ma rog, facultatea trebuie sa si existe. La ce facultate se face web development?

| sudenta a răspuns:

In principiu daca ai luat bacul poti sa te inscrii la orice facultate