| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, sunt clasa a 8a, si dupa ce dau examenul mi-am propus un liceu destul de bun din oras, as vrea sa ma duc la stiinte sociale, dar parintii si rudele imi spun sa ma duc la mate info (nu am precizat, as vrea sa lucrez in it, pentru ca ar fi o meserie care imi place), un unchi mi-a spus: ca sa lucrez in it trebuie sa ma duc la mate info, pentru ca la facultate, acel profil imi cere sau ma ajuta, eu chiar nu as vrea sa ma duc la mate info, ci la stiinte sociale, este vreo problema, trebuie neaparat mate info, e greu sa ajungi in it, la facultate conteaza bacul, nu?
Si chiar si asa daca ma duc la stiinte sociale, pe ce domeniu as putea sa lucrez sa ma bazez?

4 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa te duci la mate info.

Deoarece colegii tai de facultate mai mult ca sigur au mers pe acest profil iar tu dacă te duci la științe sociale nu o sa înveți nici pentru așa ceva. Acum. care este diferența? Faza este ca viitorii tai colegi o sa știu mai multe decât știi tu tocmai din cauza acestui motiv. Ca ei au făcut mate info și tu științe sociale. Nu cred ca ți ar plăcea sa fii cel mai,, prost " din clasa. Deci mai bine faci mate info ca deja sa fii pregătit pentru facultate și sa fii la egal cu ceilalți, niciodată în urma.

Nu știu sigur dacă te accepta la facultate daca faci profil uman. Dar mai bine nu te risca.

Apropo, tu ești sigur ca asta vrei sa faci? Uite Cum sta treaba... Eu văd ca ție nu Îți prea place mate info nu? Sau poate ca mă insel. Eu vreau sa Îți zic sa nu te duci pe acest drum dacă ție nu Îți place. Nu te du doar pentru ca este o meserie foarte bănoasa deoarece nu își are rostul. Și eu am vrut sa mă duc pe it tocmai din cauza ca se câștigă foarte mulți bani dar nu am nici cea mai mica treaba cu matematica așa ca am lăsat o balta și am mers pe științe sociale. Acum aproape 2 ani am descoperit o pasiune pentru psihologie și simt ca asta este drumul pe care as vrea sa merg și mi ar plăcea foarte mult sa am un job pe acest domeniu. Chiar dacă câștig mai puțin în comparatie cu IT. Îți sugerez sa faci același lucru găsește ți o pasiune și incearcă sa sa ai un job din acel domeniu. Nu te uita la bani ( prea mult ). Tot ce contează este sa faci ce Îți place și sa fii plătit.

| AlexAlxAlex explică (pentru Nemessys):

Asta ziceam si eu, nu imi place mate info, imi place sa lucrez pe calculator dar am o pasiune de cand aveam 7 ani, sa lucrez in politie, sa am un rang mare, nu stiu detectiv, agent cu rang mare.
E o meserie banoasa nu?
Daca imi place ce problema ar fi, trebuie sa ma duc la academia de politie nu?, ce profil ar trebui?

| Nemessys a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Pentru politie poti face orice profil doresti. Sunt multe meserii care nu necesita un profil anumte. straight face Cum ar fi frizer sau. constructor... sau chelner sau bucatar. Nu existe profite pentru asa ceva. Deci poti face ce profil doresti. Ca doar la scoala nu inveti nimic despre viitor.

| FaraNumePls a răspuns:

Eu zic sa te duci la mate-info happy
Dacă vrei să lucrezi in domeniul IT trebuie sa fi mers la un liceu cu profil mate-info. Contează și să treci bacul cu o notă bună.