| anonim_4396 a întrebat:

Sunt din Constanta si anul acesta termin clasa a VIII-a. De anul trecut ma streseaza o intrebare poate des intalnita la viitorii liceeni constanteni destepti: la ce liceu sa merg? la Mircea cel Batran sau Ovidius? Mircea cel Batran ramane ca prestigiu cel mai bun, inca de multi ani si Ovidius pare sa se ridice la rangul primului. Majoritatea colegilor mei cu medii bune vor sa mearga la Ovidius. Eu vroiam de mai multi ani sa merg la Mircea cel Batran caci e cel mai bun liceu (sau unul dintre cele mai bune licee) si pentru ca au fost mama si bunica mea si acum duc o viata foarte buna/frumoasa, dar nu vreau sa imi si parasesc colegii, caci imi va fi greu sa ma adaptez. I-am intrebat pe colegi de ce nu vor la CNMB (Mircea cel Batran) si ei imi spun ca e un liceu de fite, ca se drogheaza si fumeaza si ca se imparte in cei cu bani, care ajung pe pile si cei care chiar invata. Alti prieteni spun ca mergi la Ovidius ca sa inveti in adevaratul sens al cuvantului si la CNMB doar ca sa treci liceul, adica "doar ca sa faci prezenta", se dau note bune si celor care nu prea invata, ca sa nu strice prestigiul colegiului si ca acum la Mircea e acum mai mult lalaiala. Eu stau langa Institutul de Marina si imi convine amplasarea CNMB-ului, deoarece ajung cu autobuzul pana la Tomis Mall (o linie), dar si Ovidius e aproape, dar trebuie sa iau doua linii de autobuz ca sa ajung acolo. Asa ca va cer sfatul cam ce sa aleg, chiar daca mai am timp sa ma gandesc, dar ca sa imi formez o parere. Daca ajuta, va zic ca vreau sa merg la profilul Stiintele Naturii sau daca nu, la mate-info. Si ce faci la o sectie BILINGV? Astept raspunsuri mai mult de la cei din Constanta. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| goie a răspuns:

Buna Doca, cred ca ma cunosti.Sunt tot la scoala Nicolae Tonitza Goie Marco Iulian(am fost impreuna la concursurile pe echipa la matematica pentru a "reprezenta scoala"laughingnu stiu de ce ma amuza cand zic asta)In fine aici am si eu o dilema desi sunt clasa a VII-a B si ma tot gandesc. Uitandu-ma la rezultatele de la olimpiada de matematica, chimie si chiar fizica, intotdeauna primii4-5 sunt de la mircea(de obicei). Nu inteleg de ce Ovidius "se ridica" desi asta am auzit si eu. Daca s-ar fi ridicat cu adevarat ar fi luat si ei medalii, ceva la majoritatea concursurilor, iar daca mircea e un dezastru nu ar mai fi avut elevi atat de buni ca sa ia cate o medalie an de an.Nu stiu, intrebarea asta ma macima si pe mine dar totusi cred ca o sa aleg Mircea deoarece are elevi mai buni.Cat despre ceilalti colegi ai tai de unde stiu ei mai bine decat tine. E doar o parere a unei oricare pesoane care nu cred ca au ei medii asa bune sa prinda la mircea(cel putin asa e la mine in clasa, sunt singurul care poate prinde micea asa ca pe cine sa intreb?)sau cel putin nu toti.Ar fi super sa fim iar colegi la unul dintre licele astea.

5 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

In situatia ta eram si eu cand am intrat la liceu. Stau in alt oras, dar tot asa... aveam de ales intre 2 licee. Unul despre care se zice ca e de fite/drogati/nu se face carte, etc, dar este f bun si mereu am vrut acolo, si altul care incepe incet incet sa se ridice la rangul celuilalt, unde cica se invata serios carte acolo, copiii sunt cuminti, etc. Evident, am ales prima varianta, acolo la drogati laughing. Am avut surpriza sa vad pe propria mea piele ca nu exista drogati(eu ajunsesem sa cred din exagerarile pretenilor ca umbla drogatii pe coridoare). Sa fim seriosi, daca e vorba asa, droguri exista in toate liceele, nu numai in liceele de fite. Pe de alta parte, aia care ziceau ca e "viata" in liceul de fite, ca nu dau pe la ore si ca notele se iau fooarte usor, s`au inselat. Mereu am invatat pentru notele pe care le iau si nu e simplu. De fite nu e, pentru ca am copii in clasa de toate categoriile sociale, copii destepti in general.

Si mi-am dat seama astfel ca cei care ziceau ca sunt drogati in liceul meu, ca e de fite, ca nu stiu ce, erau cei care nu aveau cum sa intre in liceul asta, ca ii dadea media inapoi. Eu zic sa lasi de o parte gurile rele si cauta cu adevarat ce vrei tu. Trebuie sa fie decizia ta si atat, iar daca un liceu are prestigiu, sa stii ca nu degeaba e asa, iar profesorii vor excelenta. Decizia trebuie sa iti apartina in totalitate. Bafta

| Roessess a răspuns:

Buna

Vroiam sa iti zic ca eu sunt clasa a 8-a la mircea... iar in curand a 9-a.
Ovidius este intr-adevar un liceu de prestigiu dar mircea l-a cam intrecut cu mult in ultimii ani si dupa cum cred ca stii este oficial cel mai bun liceu din romania.
Fiecare liceu are avantajele si dezavantajele lui...
Eu, sincera sa fiu, nu am gasit foarte multe dezavantaje la mircea desi lucrez in aceasta institutie de mai bine de 5 ani(clasa a 4-a am petrecut-o mai mult acolo pentru ca imi placea foarte mult cum imi explicau anumiti profesori ceea ce nu intelegeam)
Ovidius insa are profesori foarte stricti din ce am auzit pe la alti prieteni.
Insa orice alegere vei face amandoua sunt licee bunewinking

| goie a răspuns:

Buna! Cred ca ma cunosti, sunt Goie Marco Iulian(am participat impreuna la concursruile pe echipa de matematica, pentru "a reprezenta scoala"laughingnu stiu de ce ma amuza cand zic asta. Poate dintr-un motiv clar, eu reprezint scoala, dar ea pe mine?). Aceasta dilema ma macina si pe mine, Mirccea sau Ovidius? Totusi eu am decis sa ma iau dupa rezultatele obtinute de elevi. Daca Ovidius e in ridicare de ce nu obtine medalii la majoritatea concursurilor? Si daca mircea e in decadre, de ce intotdeauna(de obicei) primii 4-5 la concursuri, olimpiade de mate, fizica, chimie sunt cei de la mircea? Nu stiu ce sa zic, cred ca voi alege mircea.Totusi nu inteleg ratiunea ta."Mie greu sa ma despart de colegii mei"(am pus in ghilimele ca e citat, nu cu sens ironic)e clar ca nu toata clasa va putea prinde la ovidius(aproximam la 10 elevi, desi cred ca e mult). La ovidius sunt vreo 11 clase la fiecare clasa.(a XI-a A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K)asa ca de unde sti ca vei cadea cu ai tai colegi/Exista sanse destul de mari sa nu cazi cu nici macar unul. Oricum sentimentul asta nu-l cunosc(la mine la clasa nimieni nu poate prinde la mircea sau ovidius).
Ar fi super sa fim colegi la Mircea sau Ovidius!(ca la scoala noastra, nicolae tonitza)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat sa scriu de 3 ori(si am scris foarte mult) acelasi lucru.Am spus si motivele dar site-ul acesta ma blocheaza, sau nu stiu ce are. Oricum sunt Goie marco iulian(a VII- B) cred ca ma sti(la concursurile pe echipa la mate). Eu te indrum spre mircea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mircea evident! Si eu sunt a VIII-a acum. dar nu se compara cele doua licee din punctul de vedere al mediului, atmosferei etc. eu merg la mate-info bilingv germana.succes!