| Mazarro a întrebat:

Sunt ectomorf si vreau sa ma apuc de sala. Ce proteine imi recomandati pentru a pune ceva kilograme si a dezvolta si masa musculara?

9 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa renunti la aceasta idee cu proteinele. Daca vrei masa musculara, o poti optine pur si simplu prin exercitii, iar daca mergi la o sala cei de acolo vor sti sa te ghideze in ceea ce doresti tu. Proteinele acestea in timp nu fac bine. Astazi am auzit de un caz un tip de 16 ani din cauza acestor proteine i s-a facut rau, a cazut si a facut cheg la creier.

Daca se poate natural, incearca. Nu te lua dupa ceea ce auzi sau ceea ce vezi, sanatatea ta este mult mai importanta decat felul in care arati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mdaria):

Serios? a facut cheag la creier de la proteine?

tu DE CE NU FACI? ca tu consumi ZILNIC proteine

proteinele se gasesc in MANCARE

Daca esti COMPELT PE LANGA, de ce dai sfaturi TAMPITE?

| kiske a răspuns (pentru mdaria):

Poti sa ne explici cum te afecteaza pe termen lung? Daca nu ai calcat in viata ta intr-o sala de ce raspunzi?
Mazzaro ce buget poti sa ai pe luna?(realist) min 150 lei.

| Mazarro explică (pentru kiske):

Vreo 200 de lei happy

| mdaria a răspuns (pentru Cosmin86):

Imi pare rau, dar ai citit gresit. Din cauza consumului de proteine si a unui consum deficitar de hrana, i s-a facut rau, a cazut, din cauza cazaturii s-a lovit la cap si a facut cheag de sange, deci nu a facut in mod direct cheg din cauza proteinelor. E un caz poate singular, insa am vrut sa punctez ceva. imi pare rau ca te-a deranjat raspunsul meu. Una e sa consumi proteine direct din mancare, alta e sa consumi acele chestii despre care cei care le vand sustin ca sunt proteine...

| mdaria a răspuns (pentru kiske):

Nu am fost intr-o sala, dar sotul meu a fost si si-a facut muschi fara sa apeleze la aceste suplimente. Oricum, imi pare rau ca am intervenit. E alegerea fiecaruia ce vrea sa faca cu viata lui. Toate bune va doresc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru mdaria):

Flori, ce treaba au proteinele cu un consum deficitar de hrana? daca ai deficit de hrana evident ca o sa ametesti si risti sa cazi.

"alta e sa consumi acele chestii despre care cei care le vand sustin ca sunt proteine", serios? nutritionistul meu a dus mai multe suplimente in laborator si CA SA VEZI, contineau exact ce scrie pe ele.

De ce nu te DOCUMENTEZI inainte sa aberezi intr-una?

| Cosmin86 a răspuns:

Ca ectomorf ar trebui sa te intereseze carbohidratii in primul rand, creatina in al doilea rand si abia apoi proteinele

deci, ia un weight gainer