| Proraressuper a întrebat:

Salut.
Sunt în a 5 a și la anul o sa am fizica.
Sa îmi spuneți cum e și ce inveti și altele.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Buna. Fizica e extrem de frumoasa (si extrem de usoara), sa stii. Daca nu ma insel, in clasa a 6a se faceau lucruri de baza (nu mai stiu exact cum era delimitata materia in functie de ani, insa parca se vorbea despre mecanica, putin despre electricitate si despre optica) Lucruri elementare, desigur. Ce e aia inertie, de ce se comprima un resort, cand "se aprinde becul", de ce un obiect are o anumita culoare, cum functioneaza o lentila etc. Eu una sunt sigura ca iti va placea enorm materia asta.

* PS. : Daca vrei sa te pricepi la fizica asta cel mai important e sa intelegi conceptul (poate si experimentul ce l-a determinat pe fizician sa vina cu formula / legea / principiul / etc respectiv / respectiva) si sa inveti formulele. E foarte important sa observi lucrurile si in realitate, nu doar teoretic, te va ajuta enorm.

Chiar nu ai de ce sa iti faci griji. Daca ai impresia ca te va ajuta poti incerca sa rasfoiesti un manual de pe manuale edu. E gratuit.

* Sa inveti fiecare lectie la timpul ei si sa fii mereu atent / atenta la ore, altfel e posibil sa ramai in urma. Iar atunci cand profesorul da un exemplu incearca sa il intelegi. Chiar daca ti se pare inutil, citeste manualul si urmareste filmuletele din manualul digital cand vine timpul, mereu, poate si inainte de lectie, iar daca ai o nelamurire la care profesorul nu a raspuns in timpul orei, il poti intreba. (sau o poti intreba daca e profesoara) De asemenea, chiar daca ti se pare ca ai inteles lectia si ca nu ai probleme, repeta pana esti sigur / sigura si fa cateva exercitii, te va ajuta enorm. (nu este necesar sa tii cont de sfaturile mele, e doar alegerea ta cum tratezi aceasta disciplina, insa in urma catorva ani in care am facut fizica la scoala + studiu propriu pentru diverse concursuri, chiar cred ca iti vor fi de folos. De asemenea, daca nu intelegi ceva, intreaba, altfel iti va fi mai greu. Iar la probleme incearca sa lucrezi in litere pana la formula finala)

1 răspuns:
| Design2021 a răspuns:

Un fel de matematica unde mai faci si experimente, combinata cu chimia, spatiul si timpul.
Multe formule.