| CosminCosty28 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv.Am intrat cu media 9.85.De la inceputul anului scolar sunt lipsit de motivatie si parca nu mai stiu ce mai vreau de la viata.Mie mi-a picat destul de greu faptul ca am intrat intr-o clasa foarte buna in semnul ca eram sigur in urma muncii depuse pe a8a ca voi intra cu o medie mare dar nu ma asteptam ca si colectivul sa fie atat de bun deoarece in generala si mai ales pe a8a eu ieseam foarte des la tabla, cel putin din semestrul al doilea stateam oproape toata ora la tabla deoarece mi se pareau exercitiile usoare iar ceilalti nu prea stiau sa le faca iar un lucru care demonstreaza ca am fost intr-o clasa slaba este de faptul ca unul singur dintre ei a intrat la un liceu foarte bun restul la licee medii si marea majoritate la licee slab cotate( au fost 3 medii de 10 iar media mea a fost penultima).La inceputul liceului mi se parea foarte ciudat cand cineva iesea la tabla (spre exemplu la o problema de matematica)si eu poate nu o stiam iar pe langa el mai stiau si alti 20 si la fel si la alte materii atunci cand raspunde cineva si eu poate nu stiu imi pica destul de greu. Spre exemplu cand nu inteleg ceva din ce preda profesorul imi este rusine sa intreb deoarece nu vreau sa par prost iar daca altul nu intelege intreaba fara nicio jena.Asa se intampla si la matematica cand poate stiu rezolvarea unei probleme iar imi este frica sa nu gresesc si sa ma fac de ras iar in momentul acela ies la tabla unii care au gandit la fel rezolvarea ca si mine si imi pare rau ca nu am iesit. Plus ca eu sunt prieten cu toata lumea dar dupa ce am luat o nota mai mica intr-un test la fizica(7)vreo patru aveau zambete largi pe fete la auzul notei.Plus ca si colegul meu de banca care ma considera cel mai bun prieten al lui si care face meditatie la greu facea misto spunand ca ar vrea notele mele.Si nu numai el face meditatie la greu ci marea majoritate din clasa la materiile importante cum ar fi :matematica, informatica si fizica, lucru care mi se pare destul de ciudat atata timp cat esti de abia pe a noua.Plus ca la altele licee cu un nivel mediu spre bun sunt elevi care fac meditatie 2 ani(a11a si a12a)si reusesc sa obtina medii de 10 la mate, fizica sau peste 9.80 la info si peste 9.50 la romana iar aici ar putea fi elevi care fac 4 ani meditatie si sunt la un liceu mai bun dar nu reusesc sa obtina note la fel de bune in bac cativa de la alte licee. Faptul ca ei fac meditatie si pe a9a imi arata ca ei au fost ridicati artifical pentru a ajunge la liceul respectiv si fac acest lucru pentru a se mentine
Si de vreo luna parca am si o antipatie fata de invat fapt care se reflecta si in notelele.Imi puteti da va rog niste sfaturi! Vreau sa trec peste acest complex si sa redevin cum eram inainte.

Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

Cu 9,85 la ce te asteptai? Normal ca toti ceilalti sunt cel putin la fel de buni ca tine. Dar iata ca sunt si mai buni. Si ca sa se mentina buni, invata. Invata pe rupre, chiar si cu meditatii. De ce ti se pare ciudat ca fac meditatii dintr-a 9-a? Porcul nu se ingrasa in ajun. Daca vrei note mari si la bacalaureat si sa intri la o facultate buna, atunci trebuie sa inveti constant de pe acum. Nu in salturi, nu la final, nu doar la anumite materii. La alea cateva de interes, muncesti in plus.
Ai fost rasfatat in clasele 5-8, te-ai crezut cel mai bun, iar acum fata in fata cu realitatea, ai devenit nesigur pe tine. Nu poti face fata concurentei.
Solutia este sa te pui serios pe invatat, ca sa fii sigur ca stapanesti materia. Atunci, nu iti va mai fi frica sa iesi la tabla. Si nici nu vei mai avea note slabe (care iata la voi sunt sub 8). Motivatia ta este sa-i intreci pe ceilalti. Dar numai daca vrei.

| CosminCosty28 explică (pentru francut):

Francut,ai perfecta dreptate in tot ce ai spus.Nu am fost obisnuit sa am in clasa o concurenta atat de mare(in urma E.N un singur coleg din clasa mea a luat 9.45, 5-peste 8, iar restul sub 8).La generala la clasa cealalta au fost copiii buni (la cealalta clasa vreo 18 din 28 au avut medii peste 9 in E.N iar dintre ei trei au avut o medie mai mare decat mine).Eu eram prieten cu ei si vedeam ca erau buni dar atata timp cat nu stateam in aceeasi clasa cu ei nu am stiut ce inseamna sa ai concurenta lucru care s-ar fi putut intampla daca ma mutam in clasa a5a acolo ci nu intr-o clasa slaba probabil sau sigur as fi stiut ce inseamna concurenta.De cand am inceput liceul si am vazut ce concurenta am sunt dat peste cap si lipsit de motivatie chiar daca in acest moment nu mai este o presiune atat de mare pe umerii mei ca atunci cand am muncit din greu ca sa intru la liceul dorit totusi vreau sa fiu din nou ca pe a8a atunci cand raspundeam numai eu si sunt constient ca acest lucru se va intampla doar prin multa munca. Dirigintele meu de la generala ne-a zis :"Trageti tare in astia 8 ani de scoala pe care ii mai aveti si o sa va bucurati toata viata ca ati facut acest lucru".De asemenea presiunea aceasta m-a facut sa imi fie rusine si sa raspund cand nu inteleg cu toate ca alti colegi cand nu inteleg intreaba fara ezitare.

| francut a răspuns (pentru CosminCosty28):

Ma bucur ca ai inteles.
Ia exemplul colegilor. Intreaba fara ezitare. Are mare dreptate profesorul tau.
Curaj si, succes in continuare. Vei avea mari satisfactii.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Referitor la rusinea de a intreba profesorul, cand mai ai aceasta rusine am 2 sfaturi.
1. concentreaza-te pe aceste 2 ganduri:
a)Cand a intrebat altcineva restul sau chiar tu l-ati considerat prost?
b) tu esti acolo sa inveti, sa te perfectionezi, sa iei note mari nu sa le faci alora o impresie buna. Si chiar si sa vrei sa le faci, daca din atata lucru te judeca e clar cat ii duce capul.
2) Sa te duci sa intrebi despre respectiva nelamurire profesorul dupa ora, acolo n-are cine sa te judece.
In rest, nu stiu ce sa zic, da-ti interesul cat poti dar pana la urma in clasa a 9-a, sincer, nu conteaza atat invatatul, mai ales la liceu unde notele nu te ajuta cu nimic. Eu zic sa profiti de a 9-a si a 10-a sa te relaxezi, distrezi, dezvolti pe ce domenii te intereseaza ca o sa ai ai timp in a 12-a si posibil a 11-a sa te stresezi cu bacul si facultatea de o sa plangi dupa timpul pe care-l strici acum.