| SutIonelRobert a întrebat:

Salut, sunt in clasa aVII-a si profesorii zic sa ne gandim la ce liceu vrem sa optam! La romana am medii de 7 iar la engleza am medii de 9! M-ar atrage FILOLOGIA! Oare am sanse sa intru? Restul materiilor nu ma atrag!

1 răspuns:
| superAndrei a răspuns:

Nu mai gandii dupa medii in primul rand! Mediile nu inseamna nimic, ceea ce inseamna cu adevarat este ceea ce iubesti tu sa faci! Eu funt la filo in clasa a10-a si una dintre cele mai bune decizii pe care le-am luat,a fost sa merg la profilul asta! Vreau sa-ti fac o mica desriere a acestui profil,ca sa te ajute sa te ghidezi. Deci filologia e unul dintre cele mai renumite si respectate profile din aproape orice liceu,la mine la liceu s-a intrat cu note destul de mari,dar asta nu ar trebui sa te descurajeze! Poate ca multi zic despre filo "invata engleza si scriu compuneri", facem si asta intr-adevar,dar e o mica parte a ceea ce facem. Noi,filologii,iubim sa citim,am citi toata ziua cat ar fi de lunga. Avem inclinatii sper a ne transpune sentimentele prin cuvinte,prin poezii si texte. Iubim comunicarea,si limbile straine, iubim sa descoperim noi culturi si traditii. Unora dintre noi prefera sa fie istorici, sau altora geologi. Daca crezi ca te regasesti in ceea ce am spus, do it! Do it with all your soul! T rog sa nu te gandesti sa mergi la filo doar ca sa scapi de mate, matematica si celelalte stiinte exacte vor fii inlocuite cu lingvistica si alte obtionale misto! Sper ca te-am lamurit! Nu alege notele, alege pasiunile tale!