| user05382 a întrebat:

Salut! Sunt la început de drum si imi doresc sa intru la liceul militar si aici vin cu o serie de întrebări pentru cei cunoscători si m-as bucura din suflet sa imi răspundeți. In primul rand, după acesti 4 ani in care faci liceul militar trebuie sa urmezi neapărat o academie militara sau poți pur și simplu sa faci ce facultate vrei? Cum e cu locurile de munca? După ce absolvi, de ex, academia navala, ce se întâmplă? Ce meserii poți avea? Cum e cu programul? Iar ca adolescent merită sa stai 4 ani acolo fiind obligat sa te focusezi doar pe învățat si cariera? Va mulțumesc, aștept orice răspuns, orice părere!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Liceele militare ca si academiile militare, navale sau de Politie, au program strict ca de armata, adica instructie obligatorie, cazare in dormitoare comune, bai comune, cantina si meniu comun, program fix de instructie, scoala si dormitIn ce priveste mersul acasa, numai in vacante sau cand ai permisie.

Nu merita sa faci un liceu militar, daca vrei sa dai dupa aceea la o facultate care nu implica militaria sau politia.
Cred ca Academia Militara si cea de Politie sunt singurele care ofera locuri de munca, imediat cum le termini, fiindca nici o alta facultate nu mai ofera locuri de munca, in ziua de azi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da. 3. Ai loc de muncă pe mare. 4 Programul este militar. 5. Da, merită.