| JonBovi a întrebat:

Sunt la liceu in clasa a 10-a pe profil matematica informatica bilingv germana si as vrea sa urmez facultatea de medicina. Poate unii o sa spuneti ca este prea devreme, ca mai e timp pana in clasa a 12-a si chestii de genul acesta. Sunt la excelenta la biologie si vara aceasta am trecut prin toate manualele necesare admiterii si simt ca vreau sa acumulez cat mai multe cunostinte. Imi puteti recomanda ce ar mai fi de folos?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Nu e deloc devreme. Sunt mulți care s-au apucat de invatat prin clasa a 12 a sau chiar a 11 a și au picat admiterea.
Trebuie sa înveți bine anatomie (ia-ti manualul acela portocaliu de clasa a 11 a pentru ca din ala se da admiterea) dar poți lua și alte cărți sa fii mai pregătită. Apoi trebuie sa înțelegi foarte bine chimia organica.
La București de ex se dau 60 întrebări din anatomie și 40 din chimie organica și necesita atenție foarte mare și mult studiu. Succes!

2 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Depinde in ce centru universitar ai hotarat sate duci. la unele se da bio+chimie organica cluj, Iasi de ex. deci ar fi indicat sa iei si chimia cu aceeasi seeriozitate.

si nu e prea devreme totul e sa nu-ti pierzi interesul. doi ani de pregatire intensa si pe urma ...halat alb si munca la greu
p.s. te felicit caesti la centru de excelenta!

| AFivia a răspuns:

Eu zic sa iti schimbi profilul.
Eu sunt la SN si profesoara ne-a explicat ca nu se preda atat de amănunțit la mate-info. Succes, oricum, la invatat!happy