| AlxAlex42 a întrebat:

Salut, sunt nou în acest site și deocamdată am numai o curiozitate. Inălțimea pe care o pot ajunge să zicem.
Tatăl meu era în jur de 178cm când era tânăr iar acum că are 50 de ani aproape e 175/176cm cam așa.
Iar mama cam 157cm iar acum că are 42 are 155 cam asa.
Cam câți cm maxim mai pot să cresc? Având în vedere că acum, la 18 ani jumătate (19 peste 4/5luni) am 176/177cm?
Acum 5 ani eram foarte scund. Eram vreo 165cm, în 5 ani am crescut 11-12cm.
Aștept părerile voastre, mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Am văzut mai multe metode de estimare a înălțimii pe care o poate avea un copil, în funcție de înălțimea părinților lui, nu știu cât de precise sunt.
1). Se adună înălțimea mamei și a tatălui, se adaugă 13 cm dacă este baiat și se scade 13 cm dacă este fată; se împarte rezultatul obținut la 2. Aceasta va fi înălțimea copilului.
Apoi însă se precizează: Unii copii vor atinge la varsta adultă o înălțime cu 10 cm în plus sau în minus față de estimarea calculată mai sus.
2. Se adună înălțimea tatălui (exprimată în centimetri) cu înălțimea mamei, se împarte rezultatul la 2 și adaugă 6, 5 cm.
Bănuiesc că-n ambele cazuri e vorba de înălțimea pe care o aveau când te-ai născut, nu cea de acum. La bătrânețe tuturor ni se tasează coloana și mai pierdem din înălțime.
În cazul tău rezultă 173 cm, pe care i-ai depășit deja, se mai pot adăuga cei 10cm, deci 183 ar fi limita superioară.

| AlxAlex42 explică (pentru Raven):

Mulțumesc frumos, Raven.
Sincer da, în afară de cei 5 ani în care aveam 1, 65m și am crescut cam 11-12cm, în acei 5 ani, cand am făcut niște acte nu știu ce acte, aveam 173cm acum cu 1-2 ani în urma. deci din câte observ cresc încet încet la un ritm lent, cred că nu o să o ajung acum înălțimea menționata de tine 183cm dar peste 2-3 ani sau chiar la 25 de ani când o să termin creșterea.
Cam așa vine nu? 1cm la an

| Raven a răspuns (pentru AlxAlex42):

Cu plăcere. Se pare că asta de acum e înălțimea maximă pe care o vei avea:
''In perioada pubertatii, copiii cresc in inaltime aproximativ 9 centimetri anual. La varsta pubertatii, actiunea hormonului de crestere se asociaza cu actiunea hormonilor sexuali. Perioada cea mai intensa de crestere in cazul baietilor se desfasoara intre varstele de 14 si 15 ani. Hormonii sexuali contribuie si la sudura cartilajelor, reprezentand astfel niste indicatori de finalizare a procesului de crestere. Astfel, la finalizarea perioadei de pubertate, intre varstele de 15 si 16 ani, copiii ating inaltimea lor de adulti.''
Sursa: http://www.i-medic.ro/......esc-copiii

| AlxAlex42 explică (pentru Raven):

Deci pot ajunge la 183cm sau nu? M–ai confuz laughing

| Raven a răspuns (pentru AlxAlex42):

Dacă te-ai oprit din creștere, nu. Dacă nu te-ai oprit, e posibil, depinde de organismul tău, de moștenirea genetică; unii cresc până la 24 ani, la alții se oprește mai devreme, nu pot face preziceri, îți dai seama. Sunt niște radiografii care se pot face pentru a-ți da seama dacă s-au închis cartilajele (de genunchi, de pumn, fiindcă astea se închd după cele ale coloanei vertebrale)

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Depinde, nu se știe.
Poate mai crești până la 1, 80.