| PotatoeCreed a întrebat:

Sunt putin cam timid si am prieteni foarte cunoscuti si stau destul de des cu ei.Doar ca eu nu intru mai niciodata in centrul atentiei deoarece sunt timid si nimeni nu vrea sa ma cunoasca mai departe.Ei mereu se suna intre ei la telefon,se cheama afara si eu daca vreau sa ies afara,trebuie sa ii intreb,nimeni nu ma cheama, simt ca la nimeni nu le pasa de mine.Si in alte grupuri de prieteni,tot eu trebuie sa ii chem pe toti, etc...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Imi dau seama ca timiditatea ta pare sa te incomodeze destul de mult. Nu te intrista doar pentru atat. Tu esti o persoana introverta. Introvertul si extravertul sunt doua tipuri temperamentale -》de aici iti dai seama ca nu esti singurul timid, mai sunt si altii ca tine. Extravertii sunt cei care prefera sa fie sufletul petrecerii, sa lucreze in echipa, sa aiba un cerc foarte mare de prieteni. In schimb, introvertii sunt foarte calmi, se enerveaza greu, uneori sunt "timizi"; selectivi in ce priveste grupul de prieteni.
Tu ai o problema cu gandurile disfunctionale "Nimeni nu ma place... nu vrea sa ma cunoasca etc.". Nu realizezi acum, dar si gandurile negative ne afecteaza starea de bine si atitudinea. Tu daca pari mai serios, tacut, mai retras si cu atitudinea "nimeni nu ma cheama" ...probabil colegii tai nu te mai intreaba. De altfel, poate nu ai o relatie sociala solida cu ei. Le poti sugera sa iesiti la o cafenea/la cinema dar cu o atitudine increzatoare: "Hai sa mergem in weekend in mall. Am vazut ca apare filmul X"(de exemplu).
Un sfat prietenesc din partea mea: Incearca sa inlocuiesti viziunea aceasta catastrofala de,, nimeni nu ma vrea,, cu,, Sigur am timp sa intalnesc noi persoane si voi lega noi prietenii". Ai 14 ani, o sa ajungi la liceu. O sa ai parte de noi colegi. Pe cei din generala e posibil sa nu ii mai intalnesti daca merg la licee diferite. Fii increzator in tine, sa comunici nu e chiar atat de complicat. Mai intai accepta-te pe tine, cu bune, cu rele. Daca tu esti stapan pe tine transmiti si celorlalti o atitudine pozitiva.
Nu stiu cat de mult te ajuta, dar citeste o carte buna (recomandata!) despre dezvoltare personala.

1 răspuns:
| JuliaMe06 a răspuns:

Poate ca nu iti este locul in acel grup de prieteni. Daca ei nu te cheama afara si nu le pasa de tine inseamna ca nu sunt prieteni adevarati. Incearca sa iti gasesti prieteni care sunt cu adevarat alaturi de tine, indiferent daca esti timid sau nu. Nu trebuie sa stai cu ei doar pentru ca sunt populari. Gandeste-te ca dupa liceu nici nu o sa mai vorbesti cu ei, si o sa li se stearga si popularitatea. Gaseste-ti prima data un prieten adevarat, sau o persoana pe care o cunosti din copilarie, si sa iti petreci timpul cu ea. De obicei prietenii adevarati se cunosc in copilarie. Bafta! happy