| RobertRobert2002 a întrebat:

Salut, sunt Robert și am 17 ani.Sunt un băiat timid de felul meu și grasuț, cam 88 de kg la 1, 75. Aș vrea să fac sport,sală, să alerg în parc, dar îmi este rușine că toți se uită la mine.La sală mă intimidez, deoarece ei arata bine, tonifiati etc. si eu nu si ma demoralizez. Am vrut sa merg cu prietenii, dar mereu sunt ocupati sau zic ca le e lene, dar cu altii nu.Acasa nu pot sa fac daca nu sunt singur deoarece imi este rusine de familia mea. Vreau sa trec peste aceasta rusine.Imi puteti da cateva sfaturi? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Dacă ţi-e ruşine afară, fă sport acasă, de faţă cu familia ta. O să te aprecieze foarte mult, fiindcă o să dai dovadă de ambiţie, dorinţă şi motivaţie. Treci peste gura lumii, nici pământul n-o astupă. Să ţii minte sfatul ăsta mereu, pe care ţi l dau eu, un anonim de pe internet, NIMENI DAR NIMENI INAFARA DE TINE SI DE FAMILIA TA NU-TI VREA BINELE.
Problemele pe care le ai :
- 50% din persoane se bucura ca le ai
- 50% din persoane nu le intereseaza
Incearcă să vezi ce se întâmplă dacă treci peste, dacă nu încerci rămâi aşa. împinge limita, croieşte ţi drumul, încearcă! Din momentul în care încerci, te chinui, te enervezi şi o faci zi de zi eşti cu mult în faţa căruia nu va încerca! Fi tu însuţi, e greu ştiu, lasă ruşinea de o parte şi începe. Acum e momentul!

Răspuns Apreciat de Editori
| MPersephone a răspuns:

Poate nu vezi asta acum, dar tu trebuie sa faci tot posibilul pentru a te iubi pe tine si pentru a te simti bine in corpul tau. Nu are de ce sa iti fie rusine ca vrei sa ai grija de tine, ca vrei sa arati bine. Si crede-ma, oamenii sunt ocupati cu problemele lor, nu au timp sa se gandeasca si la altii. De asta fa tot posibilul sa fii implinit ca persoana, atinge-ti scopurile fara rusine.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cu rușinea nu rezolvi nimic.
Ar trebui să nu le dai importanță celor din jur, tu fă ceea ce trebuie, ieși pe afară, în parc la alergat, la sală.
Nu trebuie să te rețină nimic.

| Plato a răspuns:

Prietene, ce fel de om... nici nu stiu cum sa-i zic, ar rade de un om plinut ce merge la fking SALA.
E ca si cum ai rade de un incult ce merge la biblioteca. Scopul salii este sa-ti antrenezi corpul. Aia de acolo, n-au iesit de la ma-sa din prisma direct tonifiati, ca au fost si ei amarati candva.

"Am renuntat la rusine, total neincrezator dar cu credinta in mine" - Cheloo

Hai, lasa scuzele si pune mana la lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la sala, te pui pe banda și nu te uiți în stânga și în dreapta, sa nu te intereseze ce fac ceilalți.

| GirlOnline81 a răspuns:

Rusine, bullshit. Asta cu "rușinea" nu este decât un motiv sau o justificare, dacă vrei, pentru a amâna mersul la sala.
Tu crezi ca cineva de acolo sta sa se holbeze la tine?