| vladeraser3 a întrebat:

Sunt suparat, pentru ca ma gandesc la viitor.Eu nu sunt un baiat atat de atractiv, sunt ok, insa ma ingrijoreaza faptul ca eu nu am optiuni in a alege fete.Mereu baietii care sunt ok, trebuie nu au foarte multe optiuni isi alege o prietena, pe cand baietii atractivi au mai multe optiuni, pot sa aleaga ce fata vor ei.Ma simt atat de neputincios, pentru faptul ca, daca imi place de o fata, accea fata nu ma va placea...

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Nu ai de unde sa stii pana nu o intrebi pe fata aceea daca vrea sa va imprieteniti sau nu. Frumusetea e vazuta diferit de fiecare om. Spre exemplu, o fata cu un chip frumos, dar foarte slaba va fi considerata urata de catre un baiat care prefera o fata cu un chip mai putin armonios, dar cu un corp cu "forme".
Sa stii ca e mai important sa te accepti pe tine si sa iti ridici moralul. Daca tu nu te iubesti pentru ceea ce esti... ce asteptari mai poti avea de la ceilalti?
Pe langa atractivitate exista si alti inficatori care compenseaza/atrag atentia precum: o personalitate puternica, inteligenta, manierele, tonalitatea vocii, simtul umorului, amabilitatea, atitudinea pozitiva, increderea in sine(asta indica siguranta).
Cand vezi prima data o persoana in mod inconstient iti spui ca e frumoasa, acceptabila, mai putin atragatoare, e ceva normal. Dar nu atractivitatea e definitorie/fundamentala cand vorbesti cu cineva. Fiecare suntem frumosi in felul nostru. Ai vazut si tu cazuri cand o fata tanara si frumoasa e iubita unui milionar de 80 de ani, apoi dupa o saptamana de la decesul batranului e vazuta de mana cu cineva de varsta ei. Asta se numeste falsitate. In niciun caz milionarul nu ar putea fi considerat atragator... poate atragatoare pensia mai degraba!
Ceea ce vreau sa spun e ca poti sa iti faci o iubita si daca nu te ajuta aspectul fizic. Tu ar trebui sa exersezi modul de abordare, simtul umorului si sa lucrezi la stima de sine. Oamenii sociabili si echilibrati ofera incredere.
Cine te place, te accepta asa cum esti.
Nu mai sta degeaba. Apuca-te de sport, fii atent la ingrijirea personala si imbraca-te in asa fel incat sa arati prezentabil.
La un moment dat va aparea si acea persoana care te va iubi sincer, pentru ceea ce esti. Tu trebuie sa iti schimbi putin gandurile negative cu unele pozitive si sa gasesti solutii. Doar daca stai suparat fara sa atragi atentia...nu iti va cadea o prietena din senin. Nu esti singurul complexat de asta. Noi, oamenii nu suntem perfecti.
Fii om cu caracter si vei primi admiratia celorlalti.

| RAY a răspuns (pentru eckblume):

Cand vezi prima data o persoana in mod inconstient iti spui ca e frumoasa, acceptabila, mai putin atragatoare, e ceva normal.

serios tu iti spui inconstient ceva, poate poti explica asta si noa cum poti sa faci ceva inconstient, macar stii ce inseamna inconstient =lipsa constituentului

| eckblume a răspuns (pentru RAY):

Nu m-am exprimat corect laughing)
Stiu foarte bine notiunile, e ok.
In mod inconstient esti atras de cineva, fara sa iti dai seama de ce la prima vedere. Mersi, a fost doar o eroare cognitiva din partea mea cand am scris.

| RAY a răspuns (pentru eckblume):

Pe viitoare numai raspunde pentru fundita, iti ofer eu daca e, exista frumosi si urati, ce atata ne mintim, cei frumos si la dumnezeu i place

| eckblume a răspuns (pentru RAY):

Nu e nevoie sa dau explicatii, dar vreau sa iti raspund.
Sa stii ca nu dau mereu raspunsuri pe acest site. Poti fi Sherlock in seara aceasta si cauta unde am cerut funde. Nu vei gasi, fiindca nu am cerut vreodata si nici nu imi pasa. E placerea mea sa imi exprim ideile. happy
Nu ne mintim, e doar opinia mea. Si aici am vazut fel si fel de pareri. Mersi inca o data ca mi-ai atras atentia.
O seara frumoasa!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu esti acolo in avatar, nu va inteleg, puneti intrebari fara a uploda naibi o poza cine va recunoaste pe TPU, logic ca toti iti vor spune esti fat frumos = pe net suntem ceea ce vrem sa fim nu ceea ce suntem, daca esti urat vezi de o urata si gata ce atata drama

ps nu exista a vorbi inconstient, frumosul nu este relativ, o fata simetrica este frumoasa, daca frumusetea ar fi asa relativa nu ar exista frumusete, multi spun banii nu conteaza dar in viata lor nu au avut banii multi, atractia este ceva involuntar, nu noi decidem ceea ce ne place si subconstientul nostru de care nu putem fi constienti si doar apoi