| Skypp3R a întrebat:

Sunt timid si nu am incredere in mine... ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| PuFuLeTe a răspuns:

1. Incepeti ziua prin a va spune ca sunteti grozavi!
2. Nu uitati: conteaza si modul in care va imbracati.
3. Iesiti din casa si interactionati cu oamenii!
4. Zambiti si incercati sa pareti relaxat in compania altora!
5. Fiti sinceri!
6. Spuneti-le si altora ca sunteti timid. Multi dintre cei care "sufera"de timiditate evita contactul vizual si, din aceasta cauza, uneori pot parea aroganti. Recunoscand care-i motivul pentru care pareti atat de distanti, nu veti face decat sa interactionati mai bine cu oamenii.
7. Recompensati-va! De cate ori reusiti sa va invingeti timiditatea, faceti-va o mica placere. Amintiti-va ca trebuie sa va recompensati cand mai faceti cate un pas in depasirea timiditatii. Acest lucru va va motiva sa continuati lupta.
. Exteriorizeaza-ti emotiile si sentimentele pentru a te face mai bine inteleasa. Trebuie s-o faci cat mai natural, fara a pendula intre cele doua extreme: izolare pana la narcisim versus teatralism. Incearca, de asemenea, sa te pui in locul celuilalt, sa permiti ca ideile si emotiile celuilalt sa te impresioneze pentru a putea sa-i raspunzi cat mai adecvat!

Scoate-ti "armura de protectie" pe care o porti si o suporti, pentru a te apara impotriva unei societati considerata de catre tine ostila. Scapa de ideea ca esti o persoana fragila (de aceea te consideri o posibila "tinta" sigura). Gandeste-te ca esti o luptatoare puternica, ce poate invinge orice, in orice fel de circumstante.

Gandeste pozitiv in tot ceea ce intreprinzi. Nu te mai gandi ca nu esti si nu vei fi apreciata corect niciodata, deoarece orice neincredere in fortele proprii are o conotatie exclusiv negativa si poate conduce la esec.

Fii pregatita pentru reactii de prietenie din partea majoritatii si lasa frau liber vorbelor, spontaneitatii in comportament si exprimarii emotiilor si sentimentelor. Lasa teama de ceilalti la o parte, deoarece aceasta nu este neaparat reala, ci se petrece mai mult in mintea ta.

Accepta-i pe ceilalti asa cum sunt, gandeste-te ca poate si ei au fost ca si tine, iar prin dorinta si perseverenta si-au depasit starile de timiditate, ceea ce a fost nu numai in folosul lor, ci si al celorlalti.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Socializeaza mai mult cu lumea big grin

| Skypp3R explică:

Sunt baiat! nu fatabig grin