| Fluffee_2398 a întrebat:

Salut sunt un adolescent ce fumeaza.Cineva m-a vazut si imi conoaste parintii daca i spune mamei sau tatalui eu ce sa le spun? Ei au spus ca daca o sa ma apuc de fumat ma dau afara din casa si ma duc la internathappy...sad. Ar merge sa le spun ca atunci cand m-a vazut era primadata? Funda pentru cele mai multe sugestii.Adevarul nu pot.Si nu vreau raspunsuri gen:Lasa-te de fumat sau numai fuma! Multumesc! Funda

Răspuns Câştigător
| Ralluuuuu a răspuns:

Da spunel`e parintilor tai ca e prima data si nu iti place ai vrut doar sa incerci sa vezi cum e dar nu iti place si nu o sa fumezi.dar nu`ti face grij din casa nu o sa te de`a afara doar esti copilul lor si un parinte isi iubeste copilul asa cum eeste el.
Sau poti sa vorbesti cu persoana care te-a vazut si sa-i spui sa nu te zica ca era prima data cand ai tras dintr`o tigara [si nu e treaba lui sa se bage in familia ta]
Sper ca te-am ajutat

7 răspunsuri:
| CandyTetris a răspuns:

Poti sa spui ca erai cu niste prieteni care fumeaza, dar tu nu fumezihappy.A functionat pentru. mine.Hope I helped.happy

| Ayna a răspuns:

Vorbaste cu persoana care te-a vazut. Spune-i ca a fost prima oara si ca o rogi sa nu le spuna parintilor ca sa nu se intristeze. Zile ca nu o sa mai fumezi si ca doar ai dorit sa incerci!
Si deacum ai grija sa nu te mai vada nimeni! happy

| Linda100 a răspuns:

Banuiesc ca esti dependent. Parintii tai ar trebui sa rezolve treaba asta impreuna cu tine nu sa-ti spuna: lasa-te de fumat ca te dau la intrenat. Pentru ca nu va merge niciodata. Din moment ce te-ai apucat, poate dintr-o curiozitate, gata ai ramas asa. E buna ideea ta, sau poti sa le spui ca te-a confundat, si neaga in fata lor ca ai fumat.

| EuAndreea a răspuns:

Nu iti pot spune sa te lasi de fumat pentru ca numai tu poti asta. poti sa le spui ca a fost prima data si ca a fost doar o provocare din partea prietenilor si ca sa fi mai convingator poti sa le spui ca tu nu ai fuma niciodata si ca nu esti de acord cu adolescentii care fumeaza de la o varsta destul de mica...

| cristy_8053 a răspuns:

Nu te panica afara din casa nu o sa te dea cu siguranta...si cred ca nu o sa le spuna parintilor cu siguranta decat daca acea persoana care te-a vazut e batuta in cap.Si ei au fost copii si au facut boacane. Mizeaza pe fatpul acestabig grin

| pisicutza50 a răspuns:

Daca te spune parintilor indicat ar fi sa recunosti, deoarece adevarul e intotdeauna mai presus de minciuna, evita discutii inutile si certuri cu parintii tai.Parerea mea ca parintii nu o sa te trimita la internat probabil o sa-ti iei o pedeapsa, dar oricum nu ii minti.

| gabytuca99 a răspuns:

Ar trebuii sa le spui parintilor sti cum e vorba daca spui adevarul greseala e pe jumatate iertata.
daca o sa minti atunci chiar ca o sa te trimita la internat.
funda? te rog