| Bogdaaan a întrebat:

Salut, tocmai am terminat clasa XII, si nu mi-am luat bacul pentru ca nu am invatat si nu eram constiient ca trebuia sa invat inca de la inceputul anului. Acum sunt foarte motivat si vreau sa invat inca din acest an, pentru a scoate o medie buna la BAC si sa intru la facultate la buget. Va rog frumos sa imi spuneti cu ce sa incep sa invat [romana, istorie, geografie] sa invat 2 luni o materie, si tot asa? sau intr-o luna sa citesc din toate cate ceva?
Cum as putea sa invat mai usor, mai ales la istorie sa invat ideeile generale din acea lectie, sau? voi cum procedati?
Mentionez ca pana acum nu mi-am invatat, doar cand am fost obligat.
"Daca altu a putut, eu de ce nu as putea sa iau o nota mare?"

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e mai bine sa mergi cu toate materiile in paralel. Altfel obosesti/te plictisesti si renunti.

| sayWhaaat a răspuns:

Salut, eu m-am hotarat sa invat abia prin martie anul asta, si nici atunci nu m-am fortat prea tare, insa am avut norocul ca am avut la dispozitie mereu meditatii saptamanal, cu profesori foarte buni de matematica si fizica.
Am intrat la facultatea AC din Bucuresti fara prea mari probleme, despre care toata lumea stie ca e cea mai buna si singura renumita international din tara. Si imagineaza-ti ca inainte cu vreo cateva ore de sustinerea examelui de admitere, eu eram beat manga, si mancam saorma la 3 dimineata nici eu nu stiam pe unde.
Pe langa faptul ca sunt fapte reale, iti spun lucrurile astea sa te motivez un pic, ca e departe de a fii imposibil.
Va trebui sa iti faci un program la inceput, sa iti structurezi materia, iar dupa un timp va veni de la sine, ai un an intreg la dispozitie in care stai acasa. Nu te stresa prea tare, ca timp e mai mult decat destul.
Metoda de invatat cea mai eficient e aia care functioneaza la tine, eu unul invatam doar cand aveam chef, insa invatam in 2 ore cat altii intr-o saptamana.
Mult noroc iti doresc! big grin

| Bogdaaan explică (pentru sayWhaaat):

Ce note ai luat la bac?

| sayWhaaat a răspuns (pentru Bogdaaan):

Media 8 si, nu mai stiu exact cat, dar cu 6, 70 la romana, nu am invatat deloc happy.

| Bogdaaan explică (pentru sayWhaaat):

Dar ai avut habar la eseu happy