| bleakk a întrebat:

Acum 5 ani m-am operat de Peritonita iar la o saptamana de Ocluzie intestinala(probabil o greseala a medicilor), iar acum la 5 ani inca se mai simt cand pun mana ceva tare(probabil fire din interior) si intrebarea este are ceva daca ma apuc de sala acum la 5 ani? Ma va afecta cu ceva?

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Fire,nu poti simti, deoarece acestea sunt resorbabile. Daca simti "ceva tare", ca niste noduri, sunt urmele cusaturilor de la operatie, unde s-a prins carnea.In ceea ce priveste efortul, este bine sa consulti medicul de familie sau sa intrebi chiar medicul care te-a operat.

| bleakk explică (pentru pietrean):

Legat de raspunsul pe care mi l-ai dat nu prea se simte ca niste noduri, nu stiu cum sa iti zic, cand apas chiar ma ustura putin de parca ar fi ceva asutit acolo(mai multe locuri), si acu cateva luni chiar am fost la medicul care m-a operat sa imi scoata un fir din interior care iesise putin in afara si mi l-a scos(l-a tras) probabil o-i mai avea si altele

| pietrean a răspuns (pentru bleakk):

Dupa 5 ani de zile, nu are ce cauta nici-un fir, inauntrul operatiei sau in afara ei! Mergi la un alt chirurg, sa-si dea o parere. Chiar nu stiu ce poate fi, dupa cum povestesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consultă un medic să vezi dacă e totul ok, și apoi o să faci și pătrățelewinking