| Buruiana_Raul_1995 a întrebat:

am 12 ani și 1.68 si mi se pare că nu sunt înalt, unele fete sunt mai înalte decât mine, as vrea sa stiu daca o sa ma mai înalt și când o să mi se îngroașe vocea. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fetele se dezvolta atat fizic cat si psihic mult mai repede decat baietii, de aceea sunt mult mai inalte ca tine, dar ele isi inceteaza cresterea la 16 ani, pe cand tu, mai poti creste pana la 20 de ani.
Ai rabdare, inca esti micut la 12 ani. Vei creste destul de inalt, daca acum ai deja 1.68m.
In ce priveste vocea, aceea se schimba intre 14 si 15 ani.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mai ai timp să crești până pe la 20 de ani.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Ai 12 ani, in 3 ani o sa te schimbi radical si la 18 o sa arati ca un adolescent de pe strada,ai timp destul sa te dezvolti, alergat, multe legume si fructe, cred ca va fi de ajuns pentru tine sa te dezvolti in parametrii normali.
Oricum nu ai de ce sa te simti complexat de asta tocmai de acum, ai rabdare!

| notSXPB a răspuns:

1.68m nu este destul la 12 ani?
Eu am 1.69m la 20 de ani...
Anyway, Pe la 12-15 ani te vei dezvolta mai mult din orice punct de vedere: posibil inaltimea, ingrosarea vocii, pilozitatea corporala si musculatura in general

| Buruiana_Raul_1995 explică (pentru notSXPB):

Sunt in clasa a 6-a si sunt cel mai inalt din clasa, dar mai sunt unele fete in a 7-a cu un cap mai înalte decât mine si de asta mi se pare că nu sunt inalt.