| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, 1.52 si 42-43 kg. Acum mai mult timp am postat diferite intrebari despre greutatea mea si cum as putea sa scap de burta.
Faza este ca am crescut in ultimele luni 2 cm, si ma ingrijoreaza faptul ca nu imi pot stapani poftele, toata ziua imi vine sa mananc. Din cauza asta, am pus pe mine 2 kg. Se poate sa fie si din cauza ca m-am inaltat si e normal sa cresc in greutate, dar se poate si sa fie din cauza ca mananc compulsiv. Mi se pare ca am soldurile si coapsele prea mari, la fel si burta. Am vreo 64-65 cm in talie, si vreo 80-81 cm in solduri. Soldurile mi-au crescut cu aproape 10 cm. Inainte (adica acum cateva luni) aveam solduri de vreo 74 cm.
Mi-am masurat si coapsa (partea de cel mai sus a coapsei) si am vreo 50-51 cm la fiecare coapsa. Si la piept cu tot cu umeri am vreo 80-90 cm.
Credeti ca sunt grasa?
V-am zis toate aceste masuratori ca sa va faceti o idee despre cum arat.
As vrea sa slabesc pana la 40 kg, pentru ca in momentul asta nu prea imi place cum arat.
Nu imi mai vine nici o haina bine, nici macar tricourile mele nu mai stau bine, mi se pare ca sunt foarte lata in partea de sus, am coastele foarte late cu totul, si ies foarte mult in afara.
Va roooog, ajutati-ma!
As vrea niste sfaturi si diete cu care as putea sa mai dau jos vreo 2-3 kg. Intr-o luna eu zic ca am timp sa slabesc, pentru ca e recomandat sa slabesti 4-5 kg pe luna, deci eu pot slabi si in 2-3 saptamani.
Vreau niste idei cu ce as putea sa mananc si de cate ori pe saptamana sa fac sport, si ce fel de sport te scapa de grasimea de pe burta si de pe coapse si solduri.
Nu ca m-ar deranja sa am solduri mari, mi se pare sexy, dar la mine nu arata bine, am niste gropi in solduri (probabil pentru ca nu m-am dezvoltat total), si se revarsa grasimea pe coapse in jos, arat zici ca am valuri, nu solduri. Si coapsele sunt pline de grasime, nici macar nu mi se mai vede o gaura intre ele, se unesc complet cand strang picioarele, nu se uneste doar partea mai jos de genunchi, acolo e singurul loc in care ramane gaura.
Arat ingrozitor!
Ma intorc din profil si zici ca sunt balon asa arat la burta! Ma balonez tot timpul, orice as manca... ma balonez de la paine, de la iaurt, si de la SALATA ma balonez. Poate mananc prea mult... in fine.
Vreau niste sfaturi ca sa slabesc, si sa ma mentin in forma. Vreau sa am burta plata, sa am solduri tonifiate, sa am coapse mai mici, si vreau sa arat super bine. Sunt foarte decisa sa incep o dieta ca sa arat cat de sexy pot, si de asta o sa iau in calcul orice sfat de al vostru!
Am nevoie de ajutor urgent, pentru ca urasc cum arat.
Ma uit in oglinda si plang pentru ca mi se pare ca sunt IMENSA! Am citit un articol pe net despre faptul ca nu conteaza ca ai putine kilograme, conteaza procentul de grasime corporala, pentru ca tu poti sa ai si 40 de kg, daca ai 30% grasime esti tot grasa.
Cica o femeie normala ar trebui sa aiba vreo 15-20% grasime, si eu cred ca am vreo 19-20%.
Dar tot mi se pare ca sunt grasa...
Toata familia imi spune ca sunt slaba, dar eu cand ma uit in oglinda ma vad cea mai obeza de pe planeta.
Credeti ca e totul in capul meu? Mie chiar mi se pare ca sunt grasa!

HEEEEELLPPPP!

Inca o data vreau sfaturi cu ce as putea sa mananc si ce sport sa fac ca sa ma ajute sa tonifiez locurile alea mentionate mai sus: solduri, coapse si burta (cel mai important!)

DAU FUNDA + VOT CELUI CARE MA AJUTA CEL MAI MULT!

1 răspuns:
| ShabuAma a răspuns:

La vârsta și înălțimea ta, kilogramele sunt corecte. Să slăbești până la 40 kg înseamnă anorexie. Pentru tonifierea corpului (deși tu nu ai nevoie pentru că ai încă o vârstă mică) și abdomen plat, singura metodă care va da rezultate fără să îți dea organismul peste cap și să ai probleme de sănătate, este gimnastica. Abdomen, genoflexiuni, flotări, etc.