| MattteoAbz1111 a întrebat:

Salut TPU! Am 13 ani și sunt elev în clasa A 6-A.
Astăzi mi-am calculat mediile și mi-a ieșit 9, 43 pe semestrul 2 și 9, 28 pe tot anul, iar aceasta este cea mai mare medie din clasa, acum am o întrebare.
Pot lua premiul I având în vedere faptul că această medie este cea mai mare din clasa? Deoarece am auzit că pentru a lua premiul I trebuie sa ai media anuală peste 9, 50.

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Dacă e cea mai mare medie din clasă, da, ai premiul 1!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este!
Eu am intalnit acesata situatie unde nimeni nu a luat premiul intai, oferindu-se numai premiul 2 si mentiuni, din cauza grilei de premiere.

| sierra1 a răspuns:

Felicitări pentru premiul I, când ai festivitatea de premiere?

| MattteoAbz1111 explică (pentru sierra1):

Vineri am festivitatea!?

| isemilia a răspuns:

Nu conteaza media. Pornind de la cel cu cea mai mare medie in jos (fie ea 10 sau 7, 82 de exemplu), 10 sutimi, toti cei din acest interval au premiul I. Asadar, fara niciun dubiu iei premiu. Felicitari si mult succes in continuare!